USA: SN zdecyduje o legalności powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych

W poniedziałek (26 marca) Sąd Najwyższy USA rozpoczął rozpatrywanie kwestii legalności ustawy o reformie systemu ochrony zdrowia uchwalonej dwa lata temu przez Kongres z inicjatywy prezydenta Baracka Obamy. Władze 26 stanów zakwestionowały jej zgodność z konstytucją.

Reforma gwarantuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne wszystkim Amerykanom (ponad 45 milionów obywateli USA w ogóle nie jest ubezpieczonych) poprzez zobowiązanie pracodawców do ubezpieczenia pracowników i nakaz wykupienia ubezpieczeń przez pracujących na własny rachunek - w obu wypadkach pod groźbą kar pieniężnych.

Władze 26 stanów rządzonych przez republikanów, popierane przez prominentnych polityków Partii Republikańskiej (GOP), w tym kandydatów do nominacji prezydenckiej, zaskarżyły do sądów nakaz wykupienia polis przez obywateli jako sprzeczny z konstytucją.

Trzy federalne sądy apelacyjne przyznały dotąd rację rządowi. Tylko jeden uznał nakaz prywatnego ubezpieczenia za nielegalny, chociaż podtrzymał resztę ustawy o reformie jako zgodną z konstytucją. Skarżący odwołali się do Sądu Najwyższego. Pierwsze posiedzenie w sprawie reformy, rozpoczęte w poniedziałek, potrwa trzy dni, do środy włącznie. Swoje orzeczenie sąd wyda w czerwcu.

Politycy republikańscy zapowiadają, że jeśli GOP dojdzie do władzy w wyniku tegorocznych wyborów, odwoła całą reformę. Wymagałoby to przejęcia przez republikanów zarówno urzędu prezydenckiego, jak i większości w obu izbach Kongresu. Zarzucają oni Obamie, że jego reforma - uchodząca za sztandarowe osiągnięcie prezydenta - oznacza "przejęcie ochrony zdrowia przez państwo", czyli "socjalizację" medycyny.

Ustawa o reformie nie przewiduje jednak powołania państwowej ubezpieczalni, jak w wielu innych krajach, np. w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. W dalszym ciągu ubezpieczenia medyczne zapewniać mają prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Rozpoczęciu posiedzenia sądu w poniedziałek towarzyszyły demonstracje pod jego gmachem w pobliżu Kapitolu. Konserwatywni przeciwnicy reformy protestowali przeciw niej, oskarżając Obamę o plany wprowadzenia w USA "socjalizmu".

Komentatorzy przewidują, że sąd prawdopodobnie podtrzyma legalność reformy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH