USA: Republikanie znów uderzają w Obamacare: redukuje godziny pracy

Raport Kongresowego Biura ds. Budżetu (CBO) na nowo pobudził Republikanów do walki z reformą ochrony zdrowia w USA (tzw. Obamacare). CBO szacuje, że w jej wyniku liczba godzin pracy Amerykanów zmaleje do 2021 r. o sumę odpowiadającą 2,3 mln pełnych etatów.

Republikanie natychmiast ogłosili, że Kongresowe Biuro ds. Budżetu potwierdziło, iż Obamacare, flagowy projekt prezydenta Baracka Obamy, który od jesieni zaczął wchodzić w życie, jest szkodliwy dla gospodarki, ponieważ zlikwiduje ponad 2 mln miejsc pracy.

- Potwierdziło się to, co wiedzieliśmy od dawna: Obamacare ma bardzo negatywny wpływ na wzrost gospodarki - stwierdził republikański senator Bob Corker. Wielu komentatorów przewiduje, że raport CBO "to nowe paliwo" zagrzewające Republikanów do walki z Obamacare podczas kampanii przed jesiennymi wyborami do Kongresu.

Komentatorzy, którzy bronią Obamacare, zwracają jednak uwagę, że CBO nie stwierdziło, że reforma zlikwiduje 2,3 mln miejsc pracy, ale że w jej wyniku ludzie dobrowolnie będą mniej pracować o liczbę godzin odpowiadającą w sumie 2,3 mln etatów.

"Szacowana redukcja wynika niemal wyłącznie ze spadku netto ilości pracy, którą pracownicy decydują się wykonywać, a nie ze spadku netto popytu firm na pracę. To przejawi się niemal w całości w postaci obniżenia aktywności zawodowej i liczby przepracowanych godzin w stosunku do sytuacji, jaka miałaby miejsce w przeciwnym wypadku (gdyby reforma Obamacare nie weszła w życie - PAP), a nie we wzroście bezrobocia" - głosi analiza neutralnego politycznie CBO.

Innymi słowy, to nie biznes zlikwiduje miejsca pracy, ale pracownicy sami uznają, że odejdą z pracy albo będą pracować krócej, w niepełnym wymiarze godzin. Zdaniem CBO głównym czynnikiem, który wpłynie na takie decyzje, są zawarte w ustawie o reformie (Affordable Care Act) "zachęty", a mianowicie dotacje państwa na wykup ubezpieczenia dla najmniej zarabiających pracowników.

Dotacje dla osób wykupujących polisy mają formę ulg podatkowych, których wielkość zależy od wysokości zarobków. By kwalifikować się do tej pomocy, część pracowników będzie wolała pracować mniej i mniej zarabiać, by nie stracić ulgi podatkowej. Podobne mechanizmy, zniechęcające do pracy w pełnym wymiarze godzinowym, występują także przy pomocy socjalnej dla najuboższych (jak talony żywieniowe), uzależnianej od wysokości pensji. Ponadto, jak szacuje CBO, część osób w wieku przedemerytalnym też może zdecydować się na wcześniejsze odejście z pracy, ponieważ Obamacare zapewni im zachowanie ubezpieczenia zdrowotnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH