USA: Obama "naprawia" reformę ochrony zdrowia

W odpowiedzi na skargi dotyczące reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych w USA prezydent Barack Obama ogłosił w czwartek (14 listopada), że ci Amerykanie, których dotychczasowe polisy zostały anulowane, gdyż nie spełniają wymogów reformy, mogą je zachować do końca 2014 roku.

Obama powiedział na konferencji prasowej, że "usłyszał" skargi Amerykanów, których polisy anulowano. - Naprawimy to - zapewnił. To reakcja prezydenta na ogromną presję ze strony Republikanów, a także Demokratów w Kongresie. Zabiegając o poparcie dla reformy, Obama obiecywał bowiem wcześniej, że wszyscy, którzy są zadowoleni ze swych obecnych polis, będą mogli je zachować.

Ale 1 października, gdy zaczęła obowiązywać zwana potocznie Obamacare reforma, wielu Amerykanów, którzy już mieli prywatne polisy, otrzymało od firm ubezpieczeniowych listy, w których poinformowano ich, że polisy te zostaną anulowane. Jako powód podano, że nie spełniają one kryteriów ustanowionych w ramach Obamacare. Oznaczałoby to obowiązek wybrania i wykupienia nowych polis na utworzonych w ramach reformy giełdach ubezpieczeń. 

Dla wielu Amerykanów nowe polisy byłyby droższe, ale dla innych - sporo tańsze, w zależności od tego, jakie usługi medyczne pokrywały ich dotychczasowe polisy (reforma je ujednolica). Najbiedniejsi, wykupując nowe polisy, otrzymają teraz dofinansowanie od państwa. 

Zgodnie z decyzją Obamy firmy ubezpieczeniowe będą mogły w dalszym ciągu sprzedawać dotychczasowe polisy swym klientom, ale tylko do końca 2014 roku i tylko tym, którzy mieli już zawarte umowy ubezpieczeniowe. Wszyscy nowi klienci, który dotychczas byli nieubezpieczeni albo zmieniają firmę ubezpieczeniową, muszą wykupywać polisy spełniające wymogi reformy. 

Obama przyznał, że nie jest zadowolony z bilansu pierwszego miesiąca reformy, gdyż z powodu problemów technicznych rządowej strony internetowej zbyt mało osób zapisało się na nowe polisy. Ludzie skarżą się, że strona wciąż się blokuje, a czasem odrzuca wnioski osób uprawnionych do polisy. 
Obama obiecał, że większość problemów zostanie naprawiona do końca listopada. - Strona z pewnością będzie pracować lepiej 1 grudnia niż 1 października - powiedział Obama. Zastrzegł jednak, że nie może dać pełnych gwarancji, iż nie będzie już żadnych problemów. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH