Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego roku pracownicy w czasie zwolnienia lekarskiego otrzymywali zaniżone wynagrodzenie lub zasiłki chorobowe. Te praktykę zakwestionował Trybunał Konstytucyjny i nakazał wypłacenie wyrównań - pisze Gazeta Prawna.

Pracownicy na zwolnieniu lekarskim nie otrzymywali świadczenia z ubezpieczenia chorobowego odpowiadającego wynagrodzeniu, od którego wcześniej odprowadzali do ZUS składki chorobowe. ZUS bowiem nie zgadzał się, aby do podstawy wymiaru świadczenia zaliczane były np. premie.

Tę praktykę zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku, obowiązującym od 7 lipca 2008 roku. Wyrok sprawił, że pracownicy, którzy domagali się wcześniej w swojej firmie oraz w ZUS wyższych świadczeń chorobowych a naliczono im je wyłącznie od podstawowego wynagrodzenia, mogą do lipca 2011 r. składać wnioski do ZUS o ponowne ustalenie podstawy jego wymiaru. Trybunał orzekł przy tym, że mają na to trzy lata, licząc od ostatniego dnia, za który przysługuje zaniżone wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. Jeśli więc ktoś skończył chorować w czerwcu 2006 r., musi wystąpić z wnioskiem najpóźniej w czerwcu tego roku - analizuje wyrok gazeta.

Ci pracownicy, którzy wcześniej nie ubiegali się o podwyższenie świadczeń, mogą również składać wnioski o wyrównanie zasiłków i wynagrodzeń chorobowych w swoich firmach, które mają prawo o kwoty wyrównań z tytułu zasiłków chorobowych firma zmniejszyć bieżące wpłaty z tytułu opłacania składek ubezpieczeniowych. Z odsetkami od zasiłków postąpi tak samo, jeśli wypłaci je w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przez pracownika.

ZUS za wyrównania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego zapłaci od 1,9 mld zł do 3 mld zł. Większość zainteresowanych już złożyła wnioski o wyrównania. Wydatki ZUS na ten cel będą największe w tym roku. W tegorocznym planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie została przewidziana kwota na wypłaty wyrównań. Aby więc je wypłacić, ZUS musi otrzymać dotację z budżetu państwa albo zaciągnąć kredyt.

Problemy z naliczaniem wyrównań ma nie tylko ZUS. Borykają się z nimi również firmy, które nadal pytają w oddziałach ZUS, jakie składniki mogą zaliczyć do wynagrodzeń i zasiłków chorobowych. Niektóre wręcz składają wnioski o urzędową interpretację. Jeśli postąpią zgodnie z nią, unikną ze strony ZUS negatywnych konsekwencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH