Śląskie: tu pamiętają o odebraniu EKUZ

W 2015 r. pacjenci w Śląskiem odebrali prawie 430 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. To najwięcej w Polsce! 15 lutego w województwie śląskim rozpoczynają się ferie zimowe. Przed wyjazdem na narty za granicę warto zatroszczyć się o EKUZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtenstein, Szwajcaria, Norwegia i Islandii) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy tych krajów.

EKUZ uprawnia do otrzymania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego. Jeśli więc podczas wyjazdu na ferie np. do Austrii czy Włoch pacjent zachorował i musi skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, może udać się do lekarza lub placówki medycznej, która działa w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia i po okazaniu EKUZ, będzie przyjęty w ramach przepisów o koordynacji.

NFZ przypomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest przez  Fundusz bezpłatnie. Aby ją otrzymać, wystarczy w NFZ okazać ważny dowód osobisty (uczniowie po 18. roku życia i studenci dodatkowo - legitymację) oraz złożyć wypełniony wniosek.

Jeśli pacjent nie ma czasu lub możliwości, aby złożyć wniosek osobiście, może też upoważnić do tego bliską osobę lub złożyć wniosek listownie.

Trzeba pamiętać, że zasady przyjmowania pacjentów różnią się w poszczególnych państwach członkowskich UE/EFTA. W wielu krajach obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, a koszty tzw. wkładu własnego nie podlegają zwrotowi przez NFZ.

Ponadto pacjent w pełni ponosi koszty m.in. międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski, a w wielu państwach UE/EFTA w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie.

W związku z tym, zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH