Śląskie: 12 proc. dzieci i młodzieży do 18 r. ż. nie ma ubezpieczenia zdrowotnego Fot. Fotolia

Choć zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkiem ustawowym, to w woj. śląskim aż 12 proc. dzieci do 18 roku życia nie ma ubezpieczenia zdrowotnego - podał w piątek (29 maja) śląski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, każde dziecko do 18. roku życia będące obywatelem Polski ma prawo do bezpłatnego leczenia. Niedopełnienie obowiązku może nas jednak narazić na niedogodności, a w przypadku dzieci pełnoletnich nawet na pokrycie wielotysięcznych kosztów leczenia.

Aby zachęcić rodziców do zgłaszania dzieci do ubezpieczenia, śląski oddział NFZ ogłosił akcję pod hasłem "Czerwcowe wtorki dla dzieci". W pięć czerwcowych wtorków w siedzibie oddziału w Katowicach oraz jego delegaturach w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku od godz. 8.00 do 18.00 będzie dyżurował specjalista, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dzieci.

Będzie można np. dowiedzieć się, co zrobić, gdy elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dziecka jest zablokowana, jak postępować, gdy system eWUŚ informuje o braku zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia, jak można sprawdzić, czy zostało do niego prawidłowo zgłoszone i jak rodzic powinien dopełnić wszystkich formalności.

Jak podała podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor oddziału Ewa Momot, w woj. śląskim ponad 638 tys. dzieci zostało prawidłowo zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, ale ponad 93 tys. pozostaje nieubezpieczonych. - To duży problem. Jeżeli to 12 proc., to już jest zauważalna grupa, nie błąd statystyczny - powiedziała dyrektor.

Zgodnie z prawem, rodzice podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swoje dzieci. Zgłoszenie powinno zostać dokonane niezwłocznie, w terminie do 7 dni od momentu zaistnienia okoliczności powodujących konieczność zgłoszenia.

Oprócz dopełnienia tego obowiązku po narodzinach dziecka, należy to zrobić także wówczas, gdy zmienia się tytuł ubezpieczenia zdrowotnego rodzica - np. kiedy zmienia pracę, zakłada firmę, przechodzi na emeryturę lub rentę.

Spore problemy mogą mieć w razie niedopełnienia obowiązku np. rodziny studentów. - Jeśli student jest zatrudniony na umowę o pracę, a po jej zakończeniu nadal studiuje, powinien po zakończeniu być ponownie zgłoszony przez rodziców do ubezpieczenia, do 26. roku życia - jeśli nadal studiuje - wyjaśniła naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców śląskiego oddziału NFZ Alicja Konzal.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH