Sejmowa komisja polityki społecznej skierowała do podkomisji senacki projekt, który ma umożliwić refundację składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnym przedsiębiorcom i rolnikom także wtedy, gdy zdarzyło im się zalegać z wpłatami na ZUS lub KRUS.

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych został wniesiony przez senacką Komisję Rodziny i Polityki Społecznej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) refunduje niepełnosprawnym osobom prowadzącym działalność gospodarczą i rolnikom (ewentualnie rolnikom zobowiązanym do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika) obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo na ubezpieczenie społeczne rolników. Refundacja wynosi 30, 60 lub 100 proc. składek w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Obecnie warunkiem refundacji jest terminowe opłacenie składek w całości. Nawet minimalne opóźnienie powoduje utratę możliwości uzyskania refundacji składek. Zdaniem autorów projektu przepis wydaje się zbyt restrykcyjny w kontekście uprawnień, jakie mają pracodawcy korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

W ich przypadku, koszty płacy (w tym obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne) poniesione z opóźnieniem nie dłuższym niż 14 dni w stosunku do terminów wynikających z odrębnych przepisów, nie powodują utraty uprawnienia do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

- Projekt dotyczy osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, które po ewentualnym przyjęciu tego projektu ustawy będą mogły ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem opłacenia tych składek w całości przed dniem złożenia wniosku za okres, którego składki dotyczą, a nie jak to jest sformułowane obecnie - po ich terminowym opłaceniu w całości - wyjaśnił w środę (8 października) na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej senator Jan Filip Libicki (PO) przedstawiając projekt.

Dodał, że "proponowana regulacja dotyczy przypadków osób, które spóźniły się z opłaceniem składek ZUS jeden, dwa lub trzy dni, następnie otrzymywały zaświadczenia z ZUS, że tak małe opóźnienie nie jest traktowane przez ZUS jako zaległość, z kolei jeżeli chodzi o PFRON, który te składki refundował, istnieje sztywny zapis dotyczący tego, że składki w terminie oznaczają składki opłacone do 10 dnia każdego miesiąca".

- W związku z tą różnicą mieliśmy przypadki, że PRON występował do tych osób o zwrot refundacji wraz z odsetkami, których te osoby nie są w stanie uregulować. Obecnie taka sytuacja dotyczy ok. 250 osób - mówił Libicki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH