Senacka komisja: bez poprawek w sprawie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych

Senacka komisja zdrowia nie zgłosiła w środę (1 sierpnia) żadnych poprawek do noweli ustawy, który ma wprowadzić możliwość sprawdzenia przez internet, czy pacjent posiada uprawnienie do świadczeń medycznych. Centralny Wykaz Ubezpieczonych ma funkcjonować od 2013 r.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowela dotyczy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), który prowadzi NFZ.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślał podczas środowego posiedzenia senackiej komisji, że nowe rozwiązania oparte są na wymianie informacji pomiędzy ZUS, KRUS i NFZ. Boni dodał, że projekt dotyczący CWU jest pierwszym etapem zmian, gdyż trwają prace nad wprowadzeniem elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Natomiast przedstawiciele NFZ poinformowali, że prowadzone są prace zmierzające do umożliwienia pacjentom sprawdzania swojego statusu ubezpieczeniowego w internecie. Propozycje w tej kwestii mają zostać przedstawione pod koniec roku.

Nowelizacja przygotowana przez MAC we współpracy z Ministerstwem Zdrowia zakłada, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy też nie.

Zgodnie z nowelą pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawany będzie mógł być PESEL rodziców.

Boni podkreślał, że w ten sposób zostaje zdjęta z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych. Rozwiązanie to ma dotyczyć także medyków, którzy nie posiadają kontraktu z NFZ, ale mają umowę na wypisywanie recept refundowanych.

Po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Informacja o braku ubezpieczenia może być przekazana przez NFZ, np. w sytuacji, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru. Pacjent składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.

W związku z wdrażaniem systemu NFZ poniesie koszty na poziomie 10 mln zł, ZUS i KRUS - po 5 mln zł.

Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier Donald Tusk. Deklarację złożył po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym.

Lekarze podkreślali, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym, ponieważ nie posiadają szybkiego dostępu do aktualnych danych dotyczących osób ubezpieczonych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH