Sejm przegłosował nowelizację dotyczącą Centralnego Wykazu Ubezpieczonych

Od 2013 roku świadczeniodawcy będą mogli za pomocą internetu poprzez dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych NFZ zweryfikować uprawnienia pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej - przewiduje nowelizacja dotycząca CWU, uchwalona w piątek (27 lipca) przez Sejm.

Za przyjęciem noweli głosowało 233 posłów, przeciw było 40, a 171 wstrzymało się od głosu. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Posłowie odrzucili poprawkę zgłoszoną przez Ruch Palikota, która rozszerzała katalog dokumentów potwierdzających tożsamość pacjenta, który nie ukończył 18. roku życia. Przygotowana przez ministerstwo administracji i cyfryzacji nowela przewiduje, że pacjent, aby potwierdzić swoją tożsamość, może okazać dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną; ta ostatnia może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18 lat.

Nowelizacja przygotowana przez MAC we współpracy z ministerstwem zdrowia zakłada, że od 1 stycznia 2013 roku świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną - przez internet - zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy nie. System NFZ ma zostać połączony z bazami ZUS i KRUS, ma pozwalać na aktualizowanie bazy ubezpieczonych na bieżąco.

Znowelizowane prawo zdejmie z lekarzy i szpitali odpowiedzialność za udzielenie świadczeń osobie, która nie ma opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Według noweli pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL oraz potwierdzić swoją tożsamość, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA. Wówczas świadczenie zostanie zrealizowane.

Zakłada się, że to NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. Proponowane rozwiązania gwarantują świadczeniodawcy, że NFZ nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień, gdy okaże się, że udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone (elektronicznie, przez złożenie oświadczenia lub okazanie dokumentu).

Gdy okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, np. złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz refundacji leku. NFZ będzie miał możliwość odzyskania środków w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej. Dotychczas na świadczeniodawcy ciążył obowiązek egzekwowania od nieuprawnionej osoby kosztów udzielonego mu świadczenia.

Nowe rozwiązania będą bazowały na wymianie informacji pomiędzy NFZ, ZUS i KRUS. Teraz nowelizacja trafi do Senatu Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH