Rzecznik praw dziecka: nie można odmawiać najmłodszym leczenia

Brak ubezpieczenia albo potwierdzającego je dokumentu nie może być powodem odmowy leczenia dziecka - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

W związku z pojawiającymi się przypadkami odmowy leczenia dzieci, których rodzice nie mogą okazać dokumentu zgłaszającego dziecko do ubezpieczenia, rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystosował pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, w którym protestuje przeciw takim praktykom.

Osoby poniżej 18. roku życia, mieszkające w Polsce i mające polskie obywatelstwo, mają zagwarantowane bezpłatne usługi służby zdrowia. Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r., nr 164, poz. 1027).

„Tymczasem docierają do mnie niepokojące informacje, że w placówkach służby zdrowia zdarzają się przypadki odmowy prawa do leczenia dzieciom, które nie posiadały dowodu ubezpieczenia (...), nie są to przypadki jednostkowe” – pisze rzecznik w liście do minister zdrowia.

Marek Michalak podkreśla, że tego rodzaju praktykę uważa za niezgodną z prawem i w sposób bezpośredni naruszającą prawa dzieci do życia i zdrowia.

Przyznaje, że żądanie okazania dokumentu jest uzasadnione, gdyż inne jest źródło finansowania pomocy jeżeli dziecko jest ubezpieczone, a inne gdy nie jest. Jednak nie może być tak, żeby brak ubezpieczenia lub dokumentu poświadczającego jego posiadanie, skutkuje odmowy udzielenia pomocy. Dlatego rzecznik zwraca się do minister zdrowia o opracowanie procedury, eliminującej przypadki odmowy udzielania pomocy medycznej dzieciom nie posiadającym ubezpieczenia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH