Rodzice zaniedbują obowiązek zgłoszenia dziecka do NFZ

Około 1,3 mln dzieci nie jest ubezpieczonych zdrowotnie, bo rodzice zapominają ich zgłosić do NFZ. Są leczone, choć nie figurują w rejestrze płatnika, co wprowadza pewne - na szczęście tylko urzędowe - zamieszanie.

Wspomnianą liczbę dzieci wyliczono podczas wstępnych prac nad nowelizacją ustawy wprowadzającej centralny wykaz ubezpieczonych, którego uruchomienie planowanej jest od września br. - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak tłumaczy ustawodawca: „Mimo obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia, rodzice lub opiekunowie prawni bardzo często nie zgłaszają ich NFZ. W konsekwencji, w CWU dzieci te nie mają tytułu ubezpieczonego, a świadczenia im udzielone finansowane są z budżetu państwa”.

Faktycznie jednak, dzieci (wiek do 18 lat ) pozostają tą grupą w populacji, która ma prawo do bezpłatnego leczenia zagwarantowaną przez system ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że do grupy osób mających prawo do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej nawet w przypadku braku ubezpieczenia obowiązujący u nas system zalicza też: kobiety w ciąży, najbiedniejszych i bezrobotnych, więźniów, cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodku lub przebywających w areszcie w celu wydalenia, posiadaczy Karty Polaka.

Z bezpłatnej (bo możliwej bez opłacania składek) opieki zdrowotnej korzystają u nas także osoby, które były narażone na zakażenie poprzez kontakt z osobami zakażonymi lub materiałem zakaźnym, osoby uzależnione od alkoholu (w zakresie leczenia odwykowego), osoby uzależnione od narkotyków (w zakresie leczenia narkomanii), osoby z zaburzeniami psychicznymi (w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH