Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę. Fot. Archiwum

Polska nie byłaby jedynym krajem w Europie z darmowym startem L4, gdyby zmiany proponowane przez pracodawców - m.in. brak wynagrodzenia przez pierwsze trzy dni na zwolnieniu lekarskim - weszły w życie.

Tak jest m.in. w Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii, Francji. Z drugiej strony, jak wskazują specjaliści od zarządzania absencjami, są inne sposoby na eliminowanie notorycznych zwolnień lekarskich, niż zmiany w Kodeksie pracy.

Pracodawcy chcą zmian w L4, aby pierwsze trzy dni chorobowego były bezpłatne, a wynagrodzenie za pozostały okres spędzony na L4 wynosiło nie 80, a 60 proc. Pomysł ten budzi oczywiście sprzeciw związkowców. Okazuje się jednak, że jest wiele krajów w Europie, w których system wygląda podobnie.

Czy taki scenariusz jest również możliwy w Polsce? Po deklaracji ze strony Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, niewiele na to wskazuje, ale Konfederacja Lewiatan, która wysunęła ten pomysł ma zamiar przedstawić swoją propozycję jeszcze przed wakacjami podczas Rady Dialogu Społecznego.

Zmiany zaproponowane przez Konfederację Lewiatan mają pomóc pracodawcom w walce z lewymi zwolnieniami lekarskimi. Spotkały się jednak ze sporym oporem związkowców. - Propozycja „Lewiatana” to oczywiście jawna bezczelność i próba uderzenia w prawa pracownicze - skomentował na stronie strajk.eu Piotr Nowak z Polskiej Lewicy.

Okazuje się jednak, że takie rozwiązania obowiązują w wielu europejskich krajach. Przykładowo w Szwecji pracownik nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia podczas pierwszego dnia pobytu na L4, we Włoszech, Grecji, Francji, Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii i Bułgarii przez pierwsze trzy dni (tak jak proponuje Lewiatan w Polsce), a w Irlandii przez pierwszych sześć dni, podczas gdy w Finlandii nawet przez dziewięć.

Z drugiej strony jednak w niektórych krajach "chorobowe wynagrodzenie" wynosi zawsze 100 proc. Tak jest na przykład w Niemczech, Austrii, Belgii, Luksemburgu, Norwegii czy Szwajcarii. W Szwecji pracownicy przebywający na L4 otrzymują 95 proc. pensji, a we Włoszech i Czechach - 85 proc. Są jednak kraje, w których wynagrodzenie jest niższe - np. we Francji w pierwszym tygodniu choroby (pomijając trzy pierwsze dni przez które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia w ogóle) osoba na zwolnieniu lekarskim może liczyć na 20 proc. pensji, a później do 50 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH