RPP: w stanie nagłym pacjent może złożyć oświadczenie o ubezpieczeniu

Pacjent ma możliwość składania oświadczenia o potwierdzeniu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku stanu nagłego i leczenia w szpitalu - podaje Rzecznik Praw Pacjenta.

Chodzi tu o przypadki, gdy pacjent w ww. sytuacjach nie ma możliwości przedstawienia świadczeniodawcy dowodu objęcia ubezpieczeniem (np. druk RMUA) przy okazji udzielenia mu pomocy lekarskiej.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że złożenie przez pacjenta takiego oświadczenia nie zwalnia go z obowiązku złożenia dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.

Pacjent może przedstawić dokument w późniejszym terminie, jeśli:

- w stanie nagłym świadczenie zostało udzielone w szpitalu - dokument powinien zostać przedstawiony nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, o ile chory nadal przebywa w szpitalu, a jeśli nie było to możliwe - w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń;

- w stanie nagłym świadczenie zostało udzielone w ambulatorium (poradnia/ przychodnia) - dokument powinien zostać przedstawiony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń.

Więcej: www.bpp.gov.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH