Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego o wyjaśnienie luki w przepisach, różnicującej dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego osób, które są studentami w Polsce, i tych, które podejmują naukę za granicą, a nie są ubezpieczone w kraju.

Rzecznik wskazuje, że zgodnie z ustawą zdrowotną, w Polsce obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają, niezależnie od wieku, studenci i uczestnicy studiów doktoranckich. Zawsze mają oni prawo do świadczeń. Jeżeli pracują, są ubezpieczeni z tego tytułu. Jeżeli nie skończyli 26 lat, a jedno z rodziców opłaca składkę do NFZ, to oni zgłaszają studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy student nie ma żadnego innego tytułu, składkę płaci za niego szkoła ze środków z budżetu państwa - podaje Gazeta Prawna.

– Z analizy skarg wpływających do biura rzecznika od Polaków studiujących za granicą, a niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w kraju, wynika, że istnieje zróżnicowanie dotyczące ich prawa do ubezpieczenia – uważa Stanisław Trociuk, zastępca RPO.

Osoby, które ukończyły 26 lat, nie studiują w Polsce i nie mają w kraju tytułu do ubezpieczenia, podejmując naukę za granicą, nie mają tam bowiem prawa do bezpłatnego leczenia. Co więcej, nie mogą też go nabyć. Jeśli ubezpieczą się dobrowolnie w NFZ, nie zyskają prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych za granicą.

– Dobrowolnie może ubezpieczyć się tylko osoba, która deklaruje, że zamieszkuje w Polsce – mówi Gazecie Prawnej Grażyna Pawelec z Wydziału Współpracy Międzynarodowej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dlatego osoba dobrowolnie ubezpieczona, które zamierza wyjechać za granicę i podjąć tam studia, nie może na tej podstawie uzyskać europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. EKUZ), która daje prawo do nieodpłatnego leczenia w krajach UE.

Osoba, która zamierza podjąć studia za granicą, ma dwie mozliwości. Może zostać objęta ubezpieczeniem na zasadach, które obowiązują w kraju, w którym zamierza studiować, jeżeli wybrana uczelnia zobowiąże się do opłacania za nią składki zdrowotnej.

– W takim przypadku, jeśli student chce przyjechać do Polski, musi wyrobić sobie EKUZ w państwie, w którym studiuje i podlega ubezpieczeniu – mówi Grażyna Pawelec.

Dzięki EKUZ zyska prawo do bezpłatnego leczenia także w Polsce. Jednak w takim przypadku karta nie jest wydawana na okres dłuższy niż dwa miesiące. Jeżeli jednak uczelnia zagraniczna nie opłaci składki, student może sam wykupić ubezpieczenie, ale na zasadach obowiązujących w kraju, gdzie się uczy. Wtedy, chcąc odwiedzić Polskę, również tam wyrabia EKUZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH