Przyszłość ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce: dokąd zmierza system?

Stworzenie konkurencji dla NFZ lub wprowadzenie współpłacenia to pomysły rozważane przez kolejną już ekipę rządową. Rozmowy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych trwają od 20 lat. I na tym się na razie kończy - przypomnieli uczestnicy sesji "Finansowanie świadczeń i przyszłość ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce" odbywającej się w ramach VIII Forum Rynku Zdrowia.

- Obecnie musimy skoncentrować się przede wszystkim na uporządkowaniu systemu, a dopiero później zastanawiać się nad innymi propozycjami, np. ewentualnym wprowadzeniem konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia - mówiła prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Podkreślała, że pacjenci powinni znać relację pomiędzy wielkością środków wpływających w ramach składki zdrowotnej a faktycznymi kosztami leczenia w Polsce. Oceniła również, że wadą obecnego systemu jest zbyt duża liczba świadczeniodawców w stosunku do potrzeb epidemiologicznych.

- Najlepszym rozwiązaniem byłby podmiot określający wspomniane potrzeby i liczbę świadczeniodawców mogących ubiegać się o kontrakt z Funduszem - zauważyła prezes.

Mówiąc o planach likwidacji centrali NFZ zwróciła też uwagę, że powinien mimo wszystko istnieć nadzór nad regionalnymi oddziałami płatnika. 

A może współpłacenie?

Były minister zdrowia, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie Marek Balicki stwierdził, że problemem obecnego systemu jest wysokość finansowania ze środków publicznych.

Jego zdaniem, kryzys, zahamowanie wzrostu wynagrodzeń i wzrost bezrobocia spowodują mniejsze wpływy ze składki zdrowotnej w sytuacji, kiedy potrzeby zdrowotne nie zmniejszają się.

Były minister zdrowia przypomniał, że obecnie mamy szeroki zakres finansowania ze środków publicznych, ale należy się zastanowić co powinno być finansowane, jeśli kryzys ekonomiczny będzie narastał.

- Może warto wrócić do pomysłu wprowadzenia elementów współpłacenia, który zyska zapewne poparcie ze strony środowiska ekspertów. Sądzę, że można spodziewać się także zrozumienia opinii publicznej dla takiego rozwiązania - dodał Marek Balicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH