Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane są w oddziałach NFZ. Karta wystawiana jest bezpłatnie i "od ręki". Dzięki niej za leczenie za granicą nie musimy płacić z własnej kieszeni, ale nie wszystkie koszty pokryje NFZ.

W wakacje jest znacznie więcej osób zgłaszających się po karty EKUZ. Tworzą się kolejki, a czas wydania kart wydłuża się do 2 - 3 godzin. Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Koszur – rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, z powodu wydłużających się w sezonie kolejek po karty, w Szczecinie wprowadzono „Wakacyjny dyżur turystyczny”, który będzie trwał do 31 sierpnia. – To była konieczność – wyjaśnia Koszur, w Zachodniopomorskiem mamy 1,75 mln ubezpieczonych i dwa punkty – w Szczecinie i w Koszalinie, które wydają karty EKUZ.

Aby dostać taką kartę trzeba wypełnić wniosek i przedstawić dowód osobisty oraz dowód ubezpieczenia. Może być to ważna legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta czy rencisty.

Wniosek można wcześniej pobrać ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia i wypełnić w domu. Kartę otrzymuje się tego samego dnia bezpłatnie. Należy się po nią zgłosić osobiście lub przesłać do funduszu wypełniony wniosek wraz z upoważnieniem dla osoby, która w naszym imieniu ją odbierze.

Bez EKUZ lepiej nie wyjeżdżać
Bez karty lepiej nie wyjeżdżać za granicę, bo bez niej za jakąkolwiek pomoc medyczną trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ daje prawo tylko do takich świadczeń medycznych, jakie w danym kraju są bezpłatne. - Niektóre drobne świadczenia – wyjaśnia Małgorzata Koszur w wielu krajach są płatne. W Niemczech, np. pierwsza w kwartale wizyta u lekarza rodzinnego jest płatna.

Leczenie stomatologiczne i przewozy karetką nie są w ogóle refundowane w większości krajów UE, dlatego, aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, należałoby wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatnie.

Kartę najlepiej kilka razy skserować. W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Jest ona ważna przez dwa miesiące od wystawienia. Jeżeli ktoś wyjeżdża za granice do pracy, karta traci ważność z dniem podjęcia pracy.

Wyjazd do kraju spoza Unii

Wyjazd do krajów spoza Unii (ale nie tylko) w zasadzie jest jednoznaczny z koniecznością nabycia ubezpieczenia, chroniącego przed samodzielnym pokrywaniem ewentualnych wydatków na leczenie. Ubezpieczenie zapewnia nam, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z powypadkowym leczeniem szpitalnym, leczeniem ambulatoryjnym, zwróci wydatki poniesione na zakup leków, środków opatrunkowych oraz pokryje inne koszty związane ze świadczeniem zdrowotnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH