Przed urlopami i wyjazdami za granicę kolejki po kartę EKUZ

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), trzeba odstać kilka godzin w kolejce przed Małopolskim OW NFZ. Na Mazowszu sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, kolejki są, ale co najwyżej kilkudziesięciominutowe.

Wszystko przez to, że rozpoczął się sezon urlopowy i turyści masowo ruszyli do NFZ po karty EKUZ. Dyrekcja małopolskiego NFZ zapewnia, że robi wszystko, by zmniejszyć czas oczekiwania. - Dziennie wydajemy 750 kart. Oczywiście, że tak duże zainteresowanie kartami wymaga zwiększonej obsady, a i tak tworzą się kolejki - mówi "Gazecie Krakowskiej" Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego NFZ.

Jak podkreśla Pulchna, termin ważności EKUZ to sześć miesięcy, dlatego dobrze pomyśleć wcześniej o odebraniu karty. W stolicy i delegaturach NFZ na Mazowszu na wydanie karty nie trzeba stać tak długich kolejkach, jak w Małopolsce. Jak informuje nas Wanda Pawłowicz, rzecznik mazowieckiego OW NFZ, przed przyjściem po kartę warto dowiedzieć się, jakie potrzebne są dokumenty do wydania EKUZ .

- Wszystkie informację dostępne są na naszej stronie internetowej. Niestety część petentów dopiero podchodząc do okienka dowiaduje się, że nie mogą otrzymać karty, ponieważ nie posiadają wszystkich wymaganych do jej odbioru dokumentów - mówi Pawłowicz.

Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach nagłych i niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EFTA. O tym, jakie świadczenia wchodzą w zakres tych świadczeń, decyduje lekarz biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie.

EKUZ nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest planowe leczenie. Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH