Prywatne ubezpieczenia zdrowotne usprawnią dostęp do świadczeń? Z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym dostęp do usług medycznych będzie łatwiejszy?

Obecny system ubezpieczeń zdrowotnych nie gwarantuje dostępu do usług medycznych. Sytuację mogłyby zmienić ubezpieczenia prywatne.

Według szacunków GUS Polacy już obecnie wydają rocznie ponad 10 mld złotych na usługi, które teoretycznie są zagwarantowane w systemie publicznym.

Oznacza to, że statystyczny mieszkaniec Polski wydaje dodatkowo z własnej kieszeni ponad 200 złotych rocznie na opiekę medyczną. Część z tych środków znajduje się w szarej strefie i poza monitoringiem NFZ. Tymczasem gdyby środki te trafiły do firm ubezpieczeniowych, a te z kolei w większym niż dotychczas stopniu zaangażowały się w ubezpieczenia zdrowotne, mogłoby to uporządkować polski system ochrony zdrowia i sprawić, że usługi medyczne stałyby się bardziej dostępne dla pacjentów.

Aby tak się jednak stało, niezbędne jest, w opinii analityków portalu bankier.pl, wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, które określą zasady kontraktowania usług przez ubezpieczycieli ze świadczeniodawcami i zachęt, np. ulg podatkowych dla społeczeństwa.

Zdaniem ekspertów, polski system ubezpieczeń zdrowotnych mógłby być oparty, podobnie jak np. we Francji, na trzech filarach: publicznych ubezpieczeniach zdrowotnych, prywatnych komplementarnych ubezpieczeniach zdrowotnych i prywatnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

W Polsce jednak potencjalny zakres, w którym komercyjne ubezpieczenia zdrowotne uzupełniłyby polski system ochrony zdrowia, mógłby być różny. Filar prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych uzupełniałby np. filar publiczny, oferując dodatkowe usługi (poza gwarantowanym zakresem) bądź usługi o wyższej jakości. Filar prywatny mógłby również zastępować filar publiczny przejmując część obowiązków świadczenia usług zdrowotnych oraz część obowiązkowych składek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH