Prywatne ubezpieczenia medyczne nie dla seniorów?

Firmy oferujące prywatne ubezpieczenia medyczne niechętnie do grona swoich klientów zapraszają osoby po 65. roku życia. Powód jest oczywisty, koszty leczenie seniorów są wysokie, a dla nastawionych na zysk ubezpieczycieli taka współpraca jest ryzykowna.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że prywatne wydatki na opiekę medyczna stanowią obecnie 1/3 wszystkich środków przeznaczanych w Polsce na ochronę zdrowia. Ponoszone bezpośrednio przez pacjentów koszty, to wydatki na leki i gotówkowe opłaty za prywatną opiekę medyczną oraz pakiety medyczne. Z tych ostatnich korzystają głównie pracownicy, bowiem osoby po 65. roku życia mają do nich ograniczony dostęp.

Oferta większości ubezpieczycieli w tym zakresie skierowana jest do osób w wieku produkcyjnym. Nawet PZU choć zapowiada ekspansję w segmencie ubezpieczeń zdrowotnych, dziś nie ma propozycji dla osób po 60-tce.

O tym, że seniorzy częściej chorują, a opieka medyczna ze względu na występujące zespoły współzależnych schorzeń jest droższa i trwa dłużej niż w przypadku osób młodszych nie trzeba nikogo przekonywać. I z tego powodu nie dziwi brak zainteresowania firm ubezpieczeniowych tą grupą.

Samotną wyspą na tym rynku jest Medicover, który od roku ma propozycję pakietu zdrowotnego dla osób 65+. Jak informuje nas Marzena Kołoszczyk, dyrektor ds. marketingu spółki ubezpieczeniowej Medicover, jest to propozycja dla osób w wieku emerytalnym, których potrzeby zdrowotne często pozostają niezaspokojone.

- Pakiety dla seniorów cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Widać je zwłaszcza wśród osób młodszych, aktywnych zawodowo, które kupują pakiet w Medicover, by zapewnić najlepszą opiekę medyczną swoim rodzicom lub dziadkom - podkreśla Kołoszczyk.

Jak podkreślają eksperci, polski rynek usług medycznych należy do najszybciej rozwijających się w UE: wydatki na leczenie rosną tu w tempie 6,1 proc. rocznie. Jak mówił portalowi rynekzdrowia.pl Szymon Goc, ekspert firmy doradczej Deloitte Polska wraz z bogaceniem się społeczeństwa, wydatki Polaków na usługi medyczne będą rosły.

- System opieki zdrowotnej będzie bowiem potrzebował prywatnych środków, m.in. ze względu na coraz wyższe koszty leczenia starzejącego się społeczeństwa oraz nowe, kosztowne technologie medyczne - zaznacza ekspert.

Czy to oznacza, że na rynku pojawi się więcej ofert dla seniorów?

Jak przyznaje na łamach Gazety Prawnej Dorota Fal, ekspert do spraw rynku ubezpieczeń Polskiej Izby Ubezpieczeń wszystko zależy od popytu na takie usługi, pakiety dla osób starszych będą jednak droższe.

- Jak ubezpieczenia staną się powszechne wraz ze wzrostem liczby osób, które będą korzystać z prywatnego ubezpieczenia medycznego, ubezpieczycielom łatwiej będzie rozkładać ryzyko. Teraz trudno się dziwić, że nie ma propozycji dla tego segmentu - przyznaje Fal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH