Obecny system ubezpieczenia zdrowotnego oparty jest na zasadach powszechności i obligatoryjności. Projekt wprowadza natomiast możliwość dobrowolnego zawarcia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, co, jak sądzą jego twórcy, wpłynie na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Cel ma zostać osiągnięty dzięki wprowadzeniu innych płatników niż NFZ, co da świadczeniodawcom alternatywne źródła finansowania. Zmiany mają prowadzić do zwiększenia środkow na opiekę zdrowotną oraz wprowadzenia mechanizmów ekonomicznych motywujących świadczeniodawców do podnoszenia poziomu jakości realizowanych świadczeńUbezpieczenie suplementarne i komplementarne
•Na podstawie umowy z ubezpieczycielem ubezpieczony będzie mógł korzystać w określonym zakresie ze świadczeń gwarantowanych, częściowo gwarantowanych i niegwarantowanych oraz świadczeń zdrowotnych rzeczowych i towarzyszących.
•Suplementarne ubezpieczenie zdrowotne oznacza dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia dostęp do świadczeń gwarantowanych. Aby ubezpieczony mógł z nich skorzystać w ramach ubezpieczenia dodatkowego, musi z nich jednocześnie zrezygnować w ramach ubezpieczenia obowiązkowego. Będzie także zobowiązany poinformować świadczeniodawcę, w zakresie którego ubezpieczenia będzie udzielane świadczenie.
•Komplementarne ubezpieczenie zdrowotne oznacza dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia dostęp do niegwarantowanych świadczeń lub też sfinansowanie świadczeń częściowo gwarantowanych.
Umowa ubezpieczenia
•Ubezpieczający się zawiera umowę dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego z wybranym zakładem ubezpieczeń.
•Umowa musi obowiązywać przez co najmniej 12 miesięcy, przy czym ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomić pisemnie ubezpieczonego o zbliżającym się terminie jej wygaśnięcia.
•Uznaje się, że umowa została zawarta na analogiczny okres, jeśli ubezpieczony nie powiadomi pisemnie ubezpieczyciela o jej wypowiedzeniu w terminie nie późniejszym niż jeden dzień przed upływem czasu wygaśnięcia umowy.
•Umowa zostaje rozwiązana, jeśli w terminie 30 dni od jej zawarcia ubezpieczony nie opłaci miesięcznej składki ubezpieczeniowej. Ulega także rozwiązaniu w przypadku, gdy kwota zadłużenia z tytułu poprzedniej umowy dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego przekracza równowartość kwartalnej składki.
Monitoring dostępności świadczeń
•Projekt określa również zadania dla zakładów ubezpieczeń. Będą one zobowiązane do przekazywania do NFZ danych osobowych ubezpieczonych, informacji o wpływach ze składek ubezpieczeniowych oraz o realizowanych świadczeniach. Umożliwi to monitorowanie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, rozliczanie przez NFZ ich kosztów oraz kontrolowanie świadczeniodawców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH