Projekt: prostszy dostęp do opieki dla osób bez uprawnień do ubezpieczenia Ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków. Fot. Fotolia

Rząd wykonał pierwszy krok do objęcia opieką medyczną wszystkich Polaków. Dostęp do niej nie będzie wymagał opłacania składek. Taką propozycję wprowadzono do projektu dot. bezpłatnych leków dla seniorów - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik Gazeta Prawna cytuje opinię ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który twierdzi, że ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków.

- Tyle nazwisk w systemie do weryfikacji uprawnień zapala się na czerwono. To ponad 5 proc. obywateli. W tej grupie jest wiele młodych osób, które pracują, ale nie mają etatu - zaznacza cytowany przez gazetę szef resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że system eWUŚ na czerwono zaznacza te osoby, które nie figurują w bazie ubezpieczonych. Często są ubezpieczone, ale system z różnych powodów pokazuje je jako nieuprawnione do darmowych świadczeń. W takiej sytuacji pacjent zostaje przyjęty, ale musi przedstawić oświadczenie, że jest ubezpieczony. Jeśli tak nie jest - o czym chory z powodu braku znajomości przepisów może nie wiedzieć  -  NFZ ma prawo domagać się od niego zwrotu kosztów leczenia. 

W trakcie kampanii wyborczej PiS obiecywał, że z systemu ubezpieczeniowego przeniesie zdrowie do budżetowego, tak aby każdy miał zagwarantowaną opiekę medyczną. Ma temu towarzyszyć likwidacja NFZ na przełomie 2017 i 2018 roku.

Dodanie do projektu wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób starszych także propozycji szerszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej jest pierwszym krokiem w kierunku systemu budżetowego - zauważa DGP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH