Powstaje raport nt. 15 lat działania ubezpieczeń zdrowotnych

SLD opracuje raport na temat 15 lat działania ubezpieczeń zdrowotnych, które w ochronie zdrowia wprowadziła w 1999 roku reforma rządu Jerzego Buzka. Jak mówił w środę (2 stycznia) b. minister zdrowia Marek Balicki, dokument ma być gotowy w połowie roku.

15. rok to jest dobry rok, żeby spojrzeć, jak przez 15 lat zostały rozwiązane sprawy ochrony zdrowia Polaków, dostępu do opieki zdrowotnej, kondycji finansowej szpitali, dostępu do leków, ale też jak ten system wpłynął na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa - powiedział Balicki. Jak podkreślił, ocenę taką powinien przedstawić rząd, ale ponieważ nie ma takich zapowiedzi, raport w tej sprawie do połowy 2013 r. opracuje SLD.

- Będzie to raport oceniający to, co się dokonało w tym systemie, dlaczego po poprawie stanu zdrowia Polaków w latach 90., po wprowadzeniu ubezpieczeń zdrowotnych, nastąpiło zahamowanie poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, dlaczego tak zły jest dostęp do leków, kolejki się wydłużają, a szpitale i placówki opieki zdrowotnej znowu wchodzą w wielki kryzys - wyjaśnił Balicki.

Według niego, w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku zadłużenie szpitali wzrosło o 17 procent. - Jest to nienotowany wzrost zadłużenia szpitali od 8 lat. Przedstawimy więc diagnozę sytuacji, przyczyny, ale też harmonogram konkretnych działań, które należy podjąć, aby dokonać rzeczywistej naprawy systemu opieki zdrowotnej - zapowiedział b. minister zdrowia.

Sojusz planuje ponadto podjąć kilka inicjatyw legislacyjnych, które miałyby poprawić sytuację w służbie zdrowia. Pierwsza z nich ma związek z wejściem w życie od 1 stycznia tego roku systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). eWUŚ pozwala na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych ma odpowiednie uprawnienia.

Zdaniem Balickiego rozwiązanie to jest niepotrzebne - kosztuje ok. 130-140 mln zł rocznie, a nie rozwiązuje żadnego z problemów służby zdrowia: nie skraca kolejek, a pracowników placówek ochrony zdrowia zmusza do dodatkowej pracy.

- Jest pytanie, po co weryfikować, czy 99 proc. obywateli co miesiąc opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a wśród tego 1 procenta, który nie jest ubezpieczony, są osoby głównie wykluczone społecznie, które z tego czy innego powodu nie zarejestrowały się w Urzędzie Pracy i nie chcą korzystać z prawa do świadczeń opieki zdrowotnej dlatego, że są bezrobotne, czyli żyją na marginesie - uważa polityk.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH