Portugalia: ofiary przemocy nie będą płaciły za leczenie

Ministerstwo Zdrowia Portugalii wydało rozporządzenie nakazujące szpitalom publicznym bezpłatne leczenie ofiar przemocy. Nowe przepisy dotyczą osób zgłaszających się na ostry dyżur.

Dotychczas ofiary przemocy musiały przedstawiać w szpitalach zaświadczenie, że są płatnikami składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także uiścić 108 euro za przyjęcie na odział i pokryć tzw. opłaty manipulacyjne. Wcześniej zwolnienie z opłat mieli jedynie pacjenci, którzy odnieśli obrażenia w pracy, podczas podróży autem lub w trakcie zawodów sportowych.

Jak poinformowała Ana Silva z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lizbonie, warunkiem bezpłatnego leczenia ofiar przemocy trafiających na ostry dyżur do publicznych szpitali w Portugalii było dotychczas przedstawienie w rejestracji placówki dokumentu o regularnym uiszczaniu składek zdrowotnych oraz wskazanie osoby, bądź instytucji, która miałaby pokryć leczenie pacjenta, jako winna powstania obrażeń cielesnych.

- U osób nieubezpieczonych zwolnienie z opłat za leczenie mogło być realizowane po przedstawieniu zaświadczenia, że pacjent jest dzieckiem lub współmałżonkiem osoby odprowadzającej składki do ZUS - wyjaśniła Silva.

Inicjatorem nowelizacji przepisów jest podległy rządowi Urząd Regulacji ds. Zdrowia. Agenda zwróciła uwagę resortowi zdrowia na konieczność zmiany przepisów w związku z przypadkiem pacjentki z podlizbońskiego miasta Vila Franca de Xira, która była ofiarą napadu jesienią 2012 r.

- Po zgłoszeniu się na ostry dyżur 70-letnia kobieta usłyszała od pracownika szpitala, że musi uiścić ponad 110 euro za leczenie ran odniesionych w wyniku napadu, ponieważ prawo przewiduje, że powinien płacić za nie ze swojej składki ubezpieczeniowej winny odniesionych przez nią obrażeń, czyli w tym przypadku sprawca pobicia, którego nie ujęto. Zmieniła więc zeznania, by nie płacić wskazanej kwoty, czym utrudniła prowadzenie śledztwa - poinformował Urząd Regulacji ds. Zdrowia.

Rządowa agenda ujawniła, że podobnych przypadków jak ten z Vila Franca de Xira było więcej. Wielokrotnie pacjenci zmieniali zeznania utrudniając tym samym dochodzenie i ujęcie sprawców pobić.

- W sytuacji, gdy nie zostanie wskazana osoba, która przyczyniła się do spowodowania obrażeń, publiczne szpitale są zobowiązane do przyjęcia poszkodowanych i udzielenia im bezpłatnego leczenia - przewidują nowe przepisy.

Zdaniem ekonomistów, nowelizacja przepisów w przypadku bezpłatnego leczenia ofiar przemocy odbiega od obranej w 2011 r. przez gabinet Pedra Passosa Coelho polityki oszczędnościowej w ochronie zdrowia.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że zadłużenie publicznych szpitali w Portugalii przekracza ponad 2,5 mld euro. W latach 2011-2013 rząd spłacił ponad 1,9 mld ich długu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH