Porozumienie Zielonogórskie apeluje ws. ubezpieczenia zdrowotnego pełnoletnich uczniów

Obecny system nieprzyjaźnie podchodzi do osób wchodzących w pełnoletniość na początek odbierając im prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych - wskazuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Propozycje zmian przepisów Federacja Porozumienie Zielonogórskie przesłała ministrom: edukacji, zdrowia, administracji i cyfryzacji oraz prezesowi NFZ.   

Po analizach dotyczących zmian statusu ubezpieczenia pacjentów figurujących w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, których status może być obserwowany poprzez system eWUŚ, eksperci Porozumienia dostrzegli, że ukończenie 18 lat może stawać się przyczyną braku ubezpieczenia.

- Rzecz w tym, że w aktualnym stanie prawnym dziecko kończące 18 lat przestaje mieć tytuł do ubezpieczenia przy ubezpieczonym rodzicu. Jeżeli nadal się uczy to może być ubezpieczone pod warunkiem ponownego zgłoszenia jako dziecko uczące się. O potrzebie ponownego zgłoszenia uczącego się dziecka wielu rodziców nie wie - uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Zdaniem ekspertów Federacji taka procedura mogłaby być znacząco uproszczona, gdyby to szkoły (w tym uczelnie), miały obowiązek przekazywania odpowiedniej informacji o uczniach kończących w danym miesiącu 18 rok życia do ZUS/KRUS/NFZ. Na tej podstawie odpowiedni urząd dokonywałby automatycznej korekty zgłoszenia bez konieczności aktywnego działania rodziców.

Według Porozumienia Zielonogórskiego urzędy państwowe są bardziej odpowiednie do tych czynności, niż rodzice nie zawsze znający dokładnie prawo w tym zakresie.

- Skoro obecny system nieprzyjaźnie podchodzi do osób wchodzących w pełnoletniość na początek odbierając im prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, to taka nowelizacja ujednoliciłaby postępowanie, gdyż osoby uczące się, a niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, byłyby do ubezpieczenia zgłaszane przez szkoły - mówi Jacek Krajewski.

Propozycja zmian dotyczy też, zgłaszania przez szkoły utraty tytułów do ubezpieczenia liczonego od dnia ukończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów.

Federacja zgłosiła propozycję nowelizacji prawa w zakresie zgłoszeń do ubezpieczenia osób uczących się i jednocześnie deklaruje gotowość współpracy przy tworzeniu założeń i szczegółowych rozwiązań, które poprawią komfort młodych pacjentów i ich rodziców zabezpieczając nieprzerwany dostęp do ochrony zdrowia.   

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH