Pomysł na odciążenie NFZ: ubezpieczenia zdrowotne dla pracowników FOT. Fickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

O możliwości wprowadzenia w Polsce dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników (UZP), których koszty w znacznej mierze pokrywaliby pracodawcy, rozmawiali uczestnicy jednej z wtorkowych (8 września) sesji poświęconych finansowaniu ochrony zdrowia podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Koncepcję ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników (UZP) opracowali wspólnie m.in. przedstawiciele branży medycznej, ubezpieczeniowej, a także resortów zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie
Dorota M. Fal, doradca zarządu w Polskiej Izbie Ubezpieczeń przypomniała, że według prognoz demograficznych w 2060 roku odsetek osób w wieku produkcyjnym w naszym kraju będzie niższy niż obywateli w wieku emerytalnym.

- Z tej prognozy jasno wynika, że już dzisiaj trzeba dbać o zdrowie osób aktywnych zawodowo. Tym bardziej, że obecnie zdecydowana większość publicznych środków na opiekę zdrowotną pochodzi ze składek zatrudnionych na umowę o pracę, prowadzących działalność gospodarczą czy pracujących w ramach umów cywilno-prawnych - wyliczała Dorota Fal.

Dodała, że osoby objęte ubezpieczeniem w KRUS oraz emeryci są przede wszystkim biorcami publicznych środków przeznaczanych na opiekę zdrowotną.

W trakcie panelu wskazywano, że jedną z ważniejszych przyczyn absencji chorobowej w Polsce są m.in. schorzenia narządu ruchu. Tymczasem średni czas oczekiwania na wizytę u ortopedy i traumatologa wynosi aż 17 miesięcy.

Grupowe i obligatoryjne
Zdaniem Fal ubezpieczenia pracownicze nie tylko mogą tę kolejkę skrócić (jedna z korzyści dla pracowników wynikających z wprowadzenia UZP), ale też przynieść wymierne efekty dla pracodawców (zmniejszenie absencji chorobowej, bardziej wydajni pracownicy) oraz po stronie finansów publicznych (odciążenie Narodowego Funduszu Zdrowia).

Zdaniem pomysłodawców UZP, aby takie rozwiązanie było skuteczne, powinno być obligatoryjne oraz grupowe.

Zakres ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników obejmowałby: medycynę pracy (w obecnie funkcjonującej formie), a ponadto - profilaktykę zdrowotną oraz hospitalizacje planowe. Z czasem zakres pracowniczego ubezpieczenia można będzie poszerzać, m.in. o świadczenia rehabilitacyjne.

Kto ma sfinansować ubezpieczenia pracownicze?
Kluczową kwestią są oczywiście pieniądze, czyli sprecyzowanie w odpowiednich przepisach źródła finansowania takich ubezpieczeń. W trakcie dyskusji podczas krynickiego Forum wskazywano, że rezerwy tkwią po stronie ubezpieczycieli; chodzi m.in. o obniżenie kosztów administracyjnych i redukcja marży.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH