W woj. pomorskim większości dużych przychodni limity NFZ-u na leczenie u specjalistów zostały wyczerpane, a pacjenci nie są przyjmowani. NFZ rozpoczął renegocjowanie kontraktów tymi przychodniami. Aby skrócić kolejki Fundusz zdecydował o podpisywaniu kontraktów nawet z lekarzmi w trakcie specjalizacji.

W poradniach neurochirurgicznej, leczenia bólu, chirurgii klatki piersiowej i chirurgii szczękowo-twarzowej działających przy Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku już w sierpniu br. zostały przekroczone limity przyjęć określone umową z NFZ

- Nie oznacza to jednak, że zaprzestano przyjmowania pacjentów - wyjaśnia dr med. Zdzisław Małkowski, kierownik Działu Opieki Ambulatoryjnej w ACK.

- Działalność jest kontynuowana, a ponadto poradnie chirurgii plastycznej, chirurgii urazowej i chirurgii klatki piersiowej przyjmują chorych w dniu zgłoszenia, na bieżąco. Dyrektor ACK skierował pisemny wniosek do PO NFZ o renegocjacje i zwiększenie jeszcze w 2008 roku kontraktu dla 23 poradni, w których przewidujemy wcześniejsze wykonanie w stu procentach wartości umowy.

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału funduszu, potwierdza - renegocjacje będą prowadzone, ale o szczegółach rozmów ze świadczeniodawcami nie może się wypowiadać. Wiadomo jedynie, że do sierpnia tego roku pomorski NFZ przeznaczył na specjalistyczne leczenie ambulatoryjne już o prawie 60 mln złotych więcej, niż w całym ubiegłym roku.

Nie zakończono jeszcze rozliczeń tegorocznych (chociaż u niektórych specjalistów już nie można znaleźć do grudnia miejsc), a już w ostatnią środę w ACK ustawiła się stuosobowa kolejka chętnych do zapisów na rok przyszły. O ile do poradni neurochirurgicznej czy leczenia bólu można dostać się "już" w styczniu, to wizytę u endokrynologa w ACK należy zaplanować najwcześniej na połowę przyszłego roku.

- Oczekujemy zwiększenia kontraktu na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne w stopniu zależnym nie tylko od potrzeb pacjentów, ale również możliwości poszczególnych poradni specjalistycznych ACK - twierdzi dr Zdzisław Małkowski.

- W niektórych specjalnościach oczekiwania pacjentów znacznie przekraczają realne możliwości przyjęć w jednej placówce (nawet tak dużej jak ACK) oraz ofertę NFZ.

Te wyolbrzymione oczekiwania dotyczą właśnie endokrynologii. Poradnia endokrynologiczna przy ACK zawarła z NFZ kontrakt na 22 godziny przyjęć tygodniowo. Fundusz gotów jest zaproponować wykupienie podwójnej liczby godzin tak, aby lekarz w poradni mógł przyjmować pacjentów nawet przez osiem godzin dziennie. Prawdopodobnie jest to jednak niemożliwe - brakuje specjalistów, gotowych poświęcić tyle czasu „funduszowym" pacjentom.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH