Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED skupiająca producentów i dystrybutorów jest zaniepokojona tym, że NFZ chce obniżyć w 2010 r. "budżet na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze".

W rozesłanym po mediach – za pośrednictwem agencji PR – komunikacie POLMED przypomina, że cięcia w tych wydatkach sprawią, iż „osoby niepełnosprawne, wymagające korzystania ze specjalistycznego sprzętu będą miały jeszcze bardziej ograniczony dostęp do niezbędnych, umożliwiających im codzienne, normalne funkcjonowanie świadczeń”.

Zaplanowany na cały rok bieżący budżet przeznaczony na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi ok. 583 mln zł. POLMED podaje, że dla porównania na refundacje leków NFZ zamierza przeznaczyć blisko 7,5 mld zł. Proporcja wynosi więc ok. 1:14, natomiast w Europie wskaźnik ten wynosi średnio 1:5 (dane za rok 2008).

„Tak więc, proporcjonalnie, niepełnosprawni obywatele w innych krajach europejskich mają blisko 3 razy lepszą sytuację w zakresie refundacji przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych w porównaniu z niepełnosprawnymi obywatelami Polski” – czytamy w komunikacie.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów  Medycznych przypomina, że „procedura regulująca nabywanie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych jest wyjątkowo uciążliwa i nieprzyjazna. Pomijając formalności obowiązujące lekarzy oraz świadczeniodawców, osoby starające się o przyznanie im tego rodzaju świadczeń – często z ograniczoną sprawnością zmuszone są do przebycia wymagających i wieloetapowych czynności. Zalicza się do nich chociażby wymóg złożenia własnoręcznego i czytelnego podpisu – a pod uwagę trzeba wziąć, że wielu spośród aplikantów cierpi na choroby uniemożliwiające sprawne posługiwanie się długopisem. Ponadto formularz niezbędny do uzyskania stosowanego świadczenia wymaga zebrania nawet 6 różnych pieczątek i podpisów, a jego złożenie i finalna akceptacja wiąże się z podróżami do oddziału NFZ”.

POLMED konkluduje, że zgłoszone przez Izbę uwagi i sugestie upraszczające stosowaną procedurę „nie zostały uwzględnione przez NFZ podczas prac nad projektem zarządzenia w sprawie określania warunków i realizacji umów w rodzaju zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH