Polacy pracujący za granicą mogą leczyć się w kraju tylko z kartą EKUZ W przypadku planowanych zabiegów EKUZ nie daje żadnych uprawnień Fot. Archiwum

Polak, który pracuje na stałe poza Polską, w kraju należącym do Unii Europejskiej, i tam też płacący składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w kraju może się leczyć tylko na podstawie EKUZ.

Jeżeli obywatel polski mieszka i pracuje legalnie w którymkolwiek z krajów unijnych, to ma ubezpieczenie zdrowotne i podlega tamtejszemu prawu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego - informuje gazetaprawna.pl

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi ma też prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach należących do Unii, a więc także w Polsce. Za leczenie zapłaci kasa chorych państwa, w którym mieszka. Aby mieć potwierdzenie ubezpieczenia, wybierając się na wakacje do Polski powinien jednak w swojej kasie chorych uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Legitymując się EKUZ uzyska w Polsce świadczenia zdrowotne niezbędne podczas pobytu w kraju na takich samych zasadach jak ubezpieczeni w Polsce. O tym, jakie świadczenia będą niezbędne, każdorazowo decyduje lekarz. Może to być również pobyt w szpitalu, ale spowodowany wypadkiem czy nagłą chorobą.

Inaczej trzeba się przygotować do planowanego zabiegu. EKUZ nie daje w tym przypadku żadnych uprawnień. Aby poddać się planowanemu leczeniu w Polsce potrzebna jest zgoda kasy chorych kraju, w którym pacjent mieszka i pracuje. Zgodę taką instytucje ubezpieczeniowe wystawiają na formularzu E 112. To zobowiązanie do pokrycia kosztów kuracji.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH