ddb24.pl/Rynek Zdrowia | 29-10-2018 08:30

Podlaskie: już 60 proc. ZLA wystawianych jest w formie elektronicznej

Tylko do końca listopada będą funkcjonowały papierowe blankiety zwolnienia lekarskiego. Od grudnia zastąpią je już tylko zwolnienia elektronicznie (e-ZLA). Zwolenników elektronicznych zwolnień jest coraz więcej. W ciągu roku liczba wystawionych zwolnień online w Podlaskiem zwiększyła się o prawie 55 proc.

E-ZLA umożliwia szybszą kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego pracownika oraz kontrolę zasadności wystawienia zwolnienia. Fot. Shutterstock

Prawie 160 tysięcy elektronicznych zwolnień lekarskich wystawili od 1 stycznia 2016 r. podlascy lekarze. Tylko we wrześniu było ich ponad 23 tysiące. Internetowe dokumenty o czasowej niezdolności do pracy stanowią już prawie 60 proc. wszystkich zaświadczeń lekarskich województwie - podaje serwis ddb24.pl.

Jak wyjaśnia Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli lekarz wystawi choremu e-ZLA, a pracodawca ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, natychmiast otrzyma o nim informację. Pracownik nie musi przynosić zwolnienia w wersji papierowej, a co ważne - nie otrzyma go w takiej formie od lekarza. Chyba że wystąpi z taką prośbą.

Więcej: www.ddb24.pl