Polacy narzekają na publiczną służbę zdrowia, ale perspektywa reform w opiece medycznej wywołuje obawy. Większość rodaków uważa, że o wszystkie świadczenia w ochronie zdrowia powinno troszczyć się państwo, a składki na ubezpieczenie zdrowotne nie należy podnosić.

Mareco Polska na zlecenie Newsweeka przeprowadziła sondaż w 10 największych miastach kraju, z którego wynika, że ponad 70 proc. respondentów uważa, iż opłacanie składki zdrowotnej powinno zapewniać nieograniczony i darmowy dostęp do wszystkich świadczeń. A ponad połowa jest zdania, że samej wysokości składki nie należy zmieniać.

Niektórzy eksperci są zdania, że jest to przejaw solidarności z osobami, których nie stać na dodatkowo płatne usługi medyczne ani na zwiększanie obecnych stawek.

Dr Włodzimierz Piątkowski - socjolog medycyny z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wypowiadając się dla Newsweeka uważa, że Polacy chcieliby upowszechnienia standardów obowiązujących w prywatnych klinikach, ale we własnym przekonaniu są za biedni, by za to płacić. Z tego też powodu nie zgadzają się nawet na wprowadzenia kilkuzłotowych opłat za wizyty w publicznej przychodni. 75 proc. badanych jest przeciwko takim opłatom.

Opór i sprzeciw badanych napotyka także przedstawiona ostatnio przez Ministerstwo Zdrowia propozycja wprowadzenia dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. W założeniu nowe przepisy mają, m.in. umożliwić osobom obecnie płacącym z własnej kieszeni za pojedyncze zabiegi i badania wykupywanie pakietów gwarantujących szybszy dostęp do świadczeń.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego, komentując niechęć społeczeństwa do współpłacenia powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że dzieje się tak dlatego, gdyż sytuacja, mimo narzekania na opiekę medyczną w Polsce, jest stabilna.

– Osoby starsze, mniej zamożne, często korzystające z usług, skutecznie opiekę uzyskują. Wszelkie badania, dotyczące lekarzy wskazują, że pacjenci ci są zadowoleni. Natomiast zdrowi, dobrze zarabiający, odprowadzający wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne zadowoleni nie są, ale świetnie sobie radzą kupując prywatnie dodatkowe usługi medyczne – konkluduje dr Kozierkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH