PPOZ w liście do Arłukowicza: jesteśmy przeciw gilotynowaniu pacjentów

Ponieważ od 1 stycznia 2014 roku zostaną wycięte deklaracje pacjentów, którzy w systemie eWUŚ nie mają potwierdzonych uprawnień (tzw."czerwone światło"], co stanowi ok. 7,5 proc. dorosłych Polaków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec "gilotynowania" polskich pacjentów - pisze Bożena Janicka, szefowa PPOZ, w liście do Ministra Zdrowia.

Przypomina, iż lekarze z PPOZ wielokrotnie zwracali uwagę, że system e-WUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych.

"Nadmieniamy ponownie, że w grupie planowanych do pozbawienia świadczeń POZ są osoby bardzo często tej pomocy potrzebujące, np. chorzy na długich zwolnieniach lekarskich, chorzy na świadczeniach rehabilitacyjnych, dzieci i rodzinny posiadające uprawnienia do świadczeń w Polsce, gdzie obecnie mieszkają oraz ci chorzy, którzy na mocy poświadczenia z NFZ są ubezpieczeni, choć ubezpieczenie to pochodzi z innego kraju. Ponadto studenci, współmałżonkowie emerytów - osoby starsze i chore" - pisze Bożena Janicka w imieniu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

"Wycięcie tych wszystkich deklaracji podświetlonych na czerwono w systemie eWUŚ, prezes NFZ tłumaczy faktem, że Centrala NFZ zawiera umowy na leczenia ze świadczeniodawcami tylko dla ubezpieczonych pacjentów, zgodnie z definicją ustawy. Nie zabezpiecza świadczeń dla  pacjentów, którzy nie mają takiego potwierdzenia w systemie eWUŚ".

"Mamy więc sytuację, w której chorującym Polakom realnie grozi pozbawienie prawa do świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach ubezpieczenia. Ten sam problem dotyczy również i dzieci" - podsumowuje szefowa organizacji. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH