PPOZ pisze m.in. do RPO z prośbą o interwencję ws. prawa do leczenia dzieci

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się m.in. do RPO o interwencję ws. działań Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Chodzi o skreślanie z listy uprawnionych do ubezpieczenia zdrowotnego polskich dzieci, które prawdopodobnie ubezpieczone są w innych krajach UE.

PPOZ zwróciło się do Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjentów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję i powstrzymanie praktyki Wielkopolskiego OW NFZ.

"Praktyka ta jest nie tylko bezprawna, ale i godzi w prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przynależne wszystkim polskim dzieciom" - napisali lekarze z PPOZ do RPD w liście, którego kopię PAP otrzymała w środę (20 sierpnia).

Lekarze wyjaśnili, że w lipcu część świadczeniodawców została poinformowana przez oddział NFZ o deaktywacji niektórych deklaracji wyboru lekarza POZ. Jako powód wskazano fakt posługiwania się przez pacjentów Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz fakt posiadania przez nich ubezpieczenia zdrowotnego w zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej krajów UE/EFTA.

Jak informuje PPOZ, Fundusz wskazał, że w związku z tym pacjenci ci nie są uprawnieni do złożenia deklaracji wyboru świadczeniodawcy POZ oraz nie należy ich wykazywać na liście świadczeniobiorców. Jednocześnie z numerów PESEL dołączonych do wniosku - podkreślają lekarze - wynikało, że deaktywacja deklaracji dotyczy obywateli polskich, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Według PPOZ takie działanie jest bezprawne. Lekarze przypomnieli, że na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wszystkie dzieci, które mają polskie obywatelstwo, do ukończenia 18. roku życia mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia. Według PPOZ, polskim dzieciom w czasie ich pobytu w kraju przysługuje całościowa i nielimitowana opieka zdrowotna z zakresu medycyny rodzinnej.

"W szczególności przysługuje im prawo do składania, przez swych przedstawicieli ustawowych, deklaracji wyboru świadczeniodawcy POZ oraz prawo do objęcia stałą opieką lekarza, pielęgniarki i położnej POZ" - podkreślił PPOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH