Dyrektor opolskiego NFZ Kazimierz Łukawiecki poinformował, że w tym okresie w opolskim oddziale wydano ponad 200 tys. EKUZ, uprawniających ubezpieczonych w Polsce do świadczeń zdrowotnych w UE.

Od momentu wejścia do Unii ze świadczeń zdrowotnych w UE skorzystało ok. 6,5 tys. pacjentów ubezpieczonych w opolskim oddziale Funduszu. Na ich leczenie poza Polską NFZ wydał ok. 18,5 miliona zł. Ponad 81 proc. tej kwoty pochłonęła opieka medyczna w Niemczech. Na tę kwotę – jak wyjaśnił Łukawiecki - składają się wszystkie pieniądze rozliczone ze świadczeniodawcami - od porad lekarskich za kilka euro, do szpitalnego leczenia wielonarządowych urazów po wypadkach komunikacyjnych za kwoty ok. 100 tys. euro.

Dodał, że zdarzały się sytuacje, w których ubezpieczony w Polsce pacjent musiał sam pokryć część kosztów leczenia. Korzystając ze służby zdrowia w innym państwie pacjent podlega bowiem tamtejszym regulacjom, które zakładają np. dopłatę kilku euro za pierwsze dni pobytu w szpitalu, czy wizytę u lekarza rodzinnego.

Opolski Fundusz wydał też najwięcej (ok. 20 tys.) w Polsce poświadczeń, uprawniających zatrudnionych za granicą i ich rodziny do leczenia w Polsce. Jest to ponad czterokrotnie więcej niż wynosi średnia krajowa. W ramach wydanych poświadczeń z opieki medycznej w Polsce skorzystało ok. 17 tys. pacjentów pracujących w innych krajach UE. Ich leczenie kosztowało ok. 10 milionów zł. Najwięcej pieniędzy (83 proc.) przeznaczono na opiekę medyczną nad osobami pracującymi w Niemczech lub członkami ich rodzin. Na drugim miejscu wśród wydatków z tytułu poświadczeń są Polacy zatrudnieni w Wielkiej Brytanii i Holandii - po 5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH