Od kiedy rolnicy zaczną płacić składki zdrowotne zależne od dochodu?

Od 2014 r. rolnicy mieli płacić składki zdrowotne w zależności od dochodu. Jednak rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi.

Resort zdrowia rozpoczął prace nad projektem ustawy, która przedłuży na kolejny rok obowiązywanie tegorocznych przepisów o składkach zdrowotnych rolników - informuje Rzeczpospolita.

Odsunięcie sprawy w czasie jest konieczne, ponieważ Ministerstwo Finansów nie jest w stanie określić, kiedy przygotuje projekt przepisów ws. opodatkowania dochodów rolników indywidualnych, co jest niezbędne do uzależnienia ich składek zdrowotnych od dochodu.

Obowiązek określania przychodów rolników miał działać od 2013 r., wprowadzenie podatku nastąpiłoby wówczas od 2014 r. W opinii jednego z ekspertów, by opodatkować rolników, potrzeba jednak woli politycznej.

Na początku 2012 r. ówczesny szef resortu rolnictwa Marek Sawicki informował, że na składce zdrowotnej rolników budżet zyska 90-130 mln zł, o tyle bowiem zmniejszą się dotacje na ten cel. Podkreślał jednak, że ostateczna kwota nie jest znana, ponieważ nie zostało obliczone, ile ziemi znajduje się w posiadaniu spółek rolniczych lub rolników, którzy są ubezpieczyli w ZUS. Przyznał, że rozwiązanie to w większym stopniu przenosi ciężar składek na duże gospodarstwa.

Minister wskazywał wówczas, że docelowo składki zdrowotne jak i ubezpieczenia emerytalno-rentowe będą oparte o system dochodowy w rolnictwie. To jedna z ważniejszych reform od 1944 r. - zaznaczał, wskazując jednocześnie, że wyliczenie dochodów rolników nie będzie łatwe.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH