Od 1 stycznia elektroniczna weryfikacja uprawnień do ubezpieczenia

Tylko jeden dzień dzieli nas od chwili, gdy 1 stycznia 2013 r. sprawdzanie uprawnień pacjentów do bezpłatnego leczenia będzie się odbywało elektronicznie. Jak już pisaliśmy, do systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) przystąpiło 89 proc. przychodni i szpitali.

Chorzy, którzy skorzystają z pomocy medycznej w tych placówkach, nie będą musieli potwierdzać prawa do bezpłatnego leczenia, np. za pomocą druku RMUA. Wystarczy dowód osobisty z numerem PESEL. Na jego podstawie rejestratorka połączy się online z systemem eWUŚ. Jeżeli chory jest uprawniony do świadczeń, na ekranie komputera w przychodni zapali się "zielony ekran".

Wyświetlenie się danych chorego na czerwono będzie oznaczać, że nie jest on ubezpieczony albo nie figuruje w bazie NFZ. Jeszcze w październiku brakowało w niej prawie 4 mln osób. Częściowo wynikało to z zaniedbań ZUS, KRUS i MSW. Jak zapewnia NFZ, dane z tych instytucji były systematycznie uzupełniane i po 1 stycznia powinny być już kompletne.

Nadal jednak części pacjentów nie ma w systemie. "Czerwony ekran" wyświetla się w gabinetach lekarzy testujących system najczęściej w przypadku uczącej się i studiującej młodzieży oraz niepracujących małżonków. Osoby te, chociaż przysługuje im prawo do ubezpieczenia, nie zostały odpowiednio do niego zgłoszone przez rodziców lub współmałżonków.

Jeżeli pacjent ma pewność, że przysługuje mu prawo do bezpłatnych świadczeń, choć system NFZ tego nie potwierdził, będzie mógł złożyć oświadczenie. Za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą pacjentom grożą sankcje finansowe. Poniosą koszty leczenia, jeżeli skorzystali z niego bezprawnie.

Każdy pacjent może sprawdzić swój status ubezpiecznia w oddziale lub delegaturze NFZ.

Więcej: http://www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH