Obamacare: problemy techniczne i obawy firm ubezpieczeniowych

Portal z giełdą ubezpieczeń - centralną częścią reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych zwanej Obamacare - działa już znacznie sprawniej. Jednak firmy ubezpieczeniowe obawiają się, że nie zdążą objąć wszystkich ochroną od 1 stycznia.

W weekend minął termin, w którym, jak obiecywał prezydent Barack Obama, miały zostać usunięte techniczne problemy z rządową strona internetową HealthCare.gov, na której nieubezpieczeni z 36 stanów USA, niemających własnych stanowych giełd ubezpieczeń, mogą zapisywać się na polisy.

Gdy portal ruszył 1 października, wystąpiło mnóstwo problemów - działał zbyt wolno, zawieszał się, błędnie kwalifikował wnioski o dotacje rządowe dla najuboższych. W rezultacie w październiku zapisało się poprzez tę stronę na nowe prywatne ubezpieczenia zdrowotne tylko 27 tys. osób, czyli zaledwie 1,5 proc. ambitnie zakładanej przez rząd liczby.

Administracja USA zapewnia, że udało się naprawić portal na tyle, że obecnie działa sprawnie "przez ponad 90 proc. czasu", podczas gdy w październiku było to tylko 43 proc. Strony ładują się w ciągu zaledwie sekundy, a więc kilkanaście razy krócej niż miesiąc temu. Zdaniem rządu ponad 50 tys. osób może teraz jednocześnie zalogować się na tym portalu; codziennie ponad 800 tys. osób będzie więc mogło wybrać dogodną dla siebie polisę.

Ale mimo tego postępu wciąż nie wszytko działa jak należy, co przyznają sami urzędnicy. Naprawa powiązanych z HealthCare.gov stron dla osób hiszpańskojęzycznych oraz dla małych i średnich firm została odłożona na później. Większy problem stanowią zgłoszone przez firmy ubezpieczeniowe błędy występujące w końcowej fazie procesu, gdy informacje o konsumentach, którzy złożyli wnioski, powinny trafić do serwerów towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy obawiają się, że te błędy nie zostaną wyeliminowane na czas, tak, by od 1 stycznia faktycznie objąć ochroną ubezpieczeniową nowych klientów.

Większość komentatorów przyznaje, że na razie trudno mówić o sukcesie reformy Obamacare, która miała być największym osiągnięciem prezydenta Obamy. Porażka reformy mogłaby negatywnie odbić się na wynikach Demokratów w przyszłorocznych wyborach do Kongresu, co z kolei mogłoby podważyć wszelkie inne plany Obamy na drugą kadencję, jeśli Demokraci nie odzyskają większości w Izbie Reprezentantów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH