Coraz więcej mieszkańców Warmii i Mazur, przed wyjazdem do krajów unijnych pobiera Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Otrzymując warto jednak pamiętać, że zapewnia ona nam za granicą bezpłatną pomoc tylko w sytuacji zagrożenia życia, poza tym - karta ta ma określony czas ważności.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ wydaje coraz więcej Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, które uprawniają do bezpłatnego leczenia w trakcie pobytu na terenie Unii Europejskiej - pisze Gazeta Wyborcza.

NFZ przypomina, że osoba wyjeżdżająca do pracy otrzymuje kartę tylko na okres do momentu podjęcia zatrudnienia. W pozostałych przypadkach dokument jest wystawiany na dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne. Inne terminy maksymalne obowiązują dla bezrobotnych (30 dni), uczniów i studentów (do końca semestru lub roku szkolnego), emerytów (5 lat) i rencistów (na okres przyznanego świadczenia, maksymalnie 5 lat).

 - Największe zainteresowanie ubezpieczonych odnotowujemy latem - mówi Magda Mil, rzeczniczka olsztyńskiego funduszu. - W ub. roku od 1 czerwca do 30 września wydaliśmy 20 tysięcy kart. Tymczasem od początku czerwca tego roku karty odebrało już prawie 10 tys. ubezpieczonych. To znacznie więcej niż przed rokiem.

Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Aby otrzymać kartę, należy złożyć do funduszu wniosek. Wypełniony wraz z załącznikami (skserowaną książeczką ubezpieczeniową, odcinkiem renty lub emerytury albo zaświadczenie z urzędu pracy) można złożyć osobiście, pocztą lub faksem.

- Ubezpieczony, który zgłasza się osobiście otrzymuje kartę na miejscu - podkreśla Magda Mil.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH