Nowe zasady składek zdrowotnych dla rolników w 2012 roku?

Ubezpieczeni w KRUS stracą darmową opiekę, jeśli Sejm do lutego nie zmieni ustawy. Jak zapewnia Marek Sawicki, minister rolnictwa, do pierwszego posiedzenia Sejmu będzie gotowy projekt ustawy wprowadzający nowe zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników ubezpieczonych.

Wcześniej premier uznał, że nowe rozwiązania, powinien przygotować międzyresortowy zespół do spraw reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników pod kierunkiem ministra Michała Boniego. Jak informuje jednak Dziennik Gazeta Prawna zespół wciąż analizuje problem. Nieoficjalnie ma gotowy projekt ustawy.

Nowe przepisy muszą być szybko uchwalone, bo inaczej od 3 lutego 2012 r. rolnicy utracą prawo do darmowego leczenia. To wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. w którym uznał, że art. 86 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Szef resortu rolnictwa chce, aby podstawą do obliczania składki była wysokość podatku rolnego. Popierają to związki zawodowe, zwracając jednak uwagę, że nowe rozwiązania mogą oznaczać problemy dla gmin. Te bowiem będą musiały przekazać do NFZ część swoich dochodów. Do tej pory pieniądze z podatku rolnego w dużej części były przeznaczane na inwestycje.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH