Niewielu Polaków wie kto finansuje leczene za granicą - liczymy na NFZ

Blisko 20 proc. Polaków wybiera się w tym roku na urlop do państw Unii Europejskiej. Tymczasem ponad jedna czwarta nie wie, kto pokrywa ich koszty leczenia w UE - wynika z badania konsumenckiego, przeprowadzonego na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa SA przez Instytut Badawczy IMAS.

Mimo, że ok. 70 proc. Polaków słyszało o karcie EKUZ, to 46 proc. nie wie, czy karta ta wystarczy do uzyskania odpowiedniego leczenia w krajach Unii. Kolejne 29 proc. respondentów sądzi że tak, a 25 proc. jest przeciwnego zdania.

Ponad połowa Polaków jest przekonana, że to Narodowy Fundusz Zdrowia, przynajmniej częściowo, pokrywa koszty leczenia w razie wypadku w krajach Unii Europejskiej, a 14 proc. uważa, że NFZ bierze na siebie wszystkie koszty.

- Polacy nie przywiązują zbyt dużej wagi do zakresu posiadanych podczas urlopów ubezpieczeń. Ogólne warunki ubezpieczeń turystycznych czyta dokładnie zaledwie około 30 proc. kupujących polisy - mówi Jan Prądzyński prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Według niego aż 86 proc. z osób, które słyszały o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego nigdy nie sprawdzało zakresu ubezpieczenia, jakie ta karta daje.  - Dla nas to sygnał, że o konieczności świadomego ubezpieczania się w turystyce należy mówić częściej - dodaje.

Zdaniem Krzysztofa Mędrali, wiceprezesa TU Europa SA Polacy najwyraźniej chcą wierzyć, że NFZ pokryje całość kosztów związanych z ewentualną koniecznością ich leczenia za granicą.

- Jednak warunki i zakres takiego ubezpieczenia jest różny w różnych państwach, a w wypadku np. transportu medycznego do Polski, czy prywatnej opieki zdrowotnej, w zasadzie w ogóle nie ma możliwości refundacji takich kosztów - tłumaczy Krzysztof Mędrala.

Podczas zagranicznych wyjazdów zorganizowanych, dodatkowe ubezpieczenie zamierza wykupić 18 proc. badanych. Natomiast przy wyjazdach indywidualnych, przygotowywanych na własną rękę, polisę wykupuje 57 proc. Ubezpieczenie w podróżach kupowane jest głównie „na wszelki wypadek", ale świadomość zwiększonego ryzyka - choroba, sport, wyjazd z dziećmi - zwiększa skłonność do ubezpieczania się.

- W tym roku, z uwagi na popularność krajów Unii Europejskiej na trasach urlopowych Polaków, chcemy zwrócić uwagę, że warto zapoznać się z zakresem standardów ubezpieczeń obowiązujących w konkretnym państwie, do którego się wybieramy - mówi Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Jak tłumaczy jeśli warunki nie są dla nas satysfakcjonujące, zawsze jest możliwość ubezpieczenia się dodatkowo na zasadach komercynych. Jego zdaniem warto też pamiętać, że nie wszystkie państwa, do których wyjeżdżają Polacy (np. Chorwacja, Turcja) są objęte kartą EKUZ.

- Oznacza to, że ubezpieczenie oferowane przez NFZ w ogóle tam nie działa. W takich sytuacjach ubezpieczenie dodatkowe jest jedyną formą zapewnienia sobie właściwej ochrony - podsumował Jan Korsak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH