Neumann: założenia do projektu o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych - w marcu

W marcu przedstawimy założenia do projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w czwartek (6 lutego) na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

Czwartkowe posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia zostało zwołane na wniosek grupy posłów w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu. Obejmowało ono "Plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń w systemie opieki zdrowotnej oraz dopłat do niektórych zabiegów medycznych".

Neumann zaznaczył, że komisja została zwołana na wniosek posłów opozycji, jednak obecnie można dyskutować nad fragmentami rozwiązań, a potrzebna jest dyskusja nad całością. - To nie jest moment na dyskusję w komisji, gdy prace w ministerstwie trwają - ocenił.

- Szczegóły przedstawimy za kilka tygodni, gdy będzie gotowy projekt - zapewnił. - Dziś nie mamy założeń przyjętych przez ministerstwo, zatem pokazywanie kilku kartek nie ma sensu. Kończymy prace nad założeniami do ustawy. Będziemy je konsultować, ale dopiero jako cały dokument.

Według wiceministra obecnie można dyskutować tylko o "obawach i fobiach opozycji związanych z dodatkowymi ubezpieczeniami, ale nie o konkretnym dokumencie".

Jak mówił, zwołanie komisji w nagłym trybie spowodowało, iż ministerstwo nie mogło nawet przygotować edukacyjnych materiałów dla posłów na temat dodatkowych ubezpieczeń, np. gdzie i jak funkcjonują.

- Jestem gotowy, żeby przedstawić informacje o ubezpieczeniach w innych krajach, żeby można było merytorycznie o tym dyskutować, ale nie jestem w stanie zaprezentować projektu MZ, którego fizycznie nie ma - wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Czytaj także: Ubezpieczenia dodatkowe i pacjent z polisą pod szczególnym nadzorem

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos (PiS) zaznaczył, że posłowie chcą rozmawiać na ten temat właśnie teraz, ponieważ do tej pory docierały do członków komisji jedynie informacje medialne na temat założeń do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

- Dziennikarze podają różne szczegóły dotyczące dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, a my chcielibyśmy poznać je u źródła - wyjaśnił przewodniczący Latos.

Dodał, że resort zdrowia obiecywał, że projekt będzie gotowy 21 marca br. Dlatego, w jego ocenie, jest to najwłaściwszy moment aby komisja zdrowia mogła poznać założenia do projektu i przedstawić swoje uwagi. Dyskusja powinna być pomocna, tym bardziej, że kwestia dodatkowych ubezpieczeń może budzić obawy społeczne.

- Należy wyjaśnić pewne kwestie, np. czy koszyk świadczeń nie będzie uszczuplony, czy nie będzie zróżnicowania przy składkach dodatkowych w zależności od wieku i stanu zdrowia, jak będzie z dopłatami do pewnych świadczeń - podkreślał przewodniczący Latos.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH