Spotkanie specjalnego zespołu powołanego przez prezesa NFZ, w skład którego weszli dyrektorzy oddziałów wojewódzkich, z przedstawicielami sekcji nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Dializowanych nie zaowocowało wypracowaniem wspólnego stanowiska w sprawie kosztów dializoterapii - poinformował w komunikacie NFZ.

Ustalono jedynie, że zostanie powołany wspólny zespół, który do końca czerwca 2009 roku opracuje standardy oraz rzetelną wycenę dializ.

Pacjenci nie pozostaną jednak bez opieki. „Zapewniamy, że 20 tysięcy dializowanych w Polsce pacjentów jest bezpiecznych, ponieważ NFZ zapłaci za każdą dializę, nawet jeśli  będzie ona wykonana przez stację nieposiadającą umowy z NFZ. Należy podkreślić, że na mocy ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych każdy zabieg ratujący życie jest finansowany przez NFZ“ - zapewnia płatnik.

Podczas spotkania, jak podaje Fundusz, NFZ zaproponował Izbie Gospodarczej: „Weryfikację wymagań dla stacji dializ i obniżenie wymagań w zakresie diagnostyki, co pozwoliłoby stacjom na obniżenie kosztów obsługi pacjentów, wyższą wycenę dializ wykonywanych u dzieci oraz dializ wykonywanych w trybie ostrym, ujednolicenie metodologii rachunku kosztów dializoterapii, co pozwoliłoby porównać dane kosztowe NFZ i Izby, a w rezultacie wypracować stawkę na odpowiednim poziomie oraz podpisanie kontraktów na pół roku do czasu wspólnego wypracowania standardów udzielania i wyceny dializ“ - podał NFZ.

Relacjonując spotkanie Fundusz napisał, że „Izba Gospodarcza zrzeszająca właścicieli stacji dializ z terenu całego kraju (w części będących jednocześnie producentami sprzętu oraz materiałów medycznych do dializ) nie wyraziła zainteresowania wyższą wyceną dializ dla dzieci. Izba przedstawiła  rachunek kosztów, w którym wg NFZ znacząco zawyżono koszty płac, transportu (sieć stacji dializ jest obecnie tak rozbudowana, że koszty transportu systematycznie spadają), mediów, a także amortyzacji sprzętu. W związku z tak poważną różnicą zdań NFZ zaproponował Izbie kolejne spotkanie robocze, które ma się odbyć we wtorek 27 stycznia 2009 roku“.

Jak podawaliśmy wcześniej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, alarmowało, że ponad 10 tysięcy chorych wymagających regularnych dializ może zostać pozbawionych możliwości leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH