
Wzrasta zainteresowanie dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi - rocznie przybywa ich w granicach 12 proc. Pakiety medyczne wykupują firmy dla pracowników. Ale najszybciej przybywa klientów indywidualnych. W tym roku liczba wykupywanych przez nich pojedynczych usług i świadczeń zwiększyła się aż o ok. 30 proc.
- Generalną przyczyną jest brak poprawy w publicznym sektorze zdrowia, w związku z czym ludzie na własną rękę szukają zabezpieczenia medycznego - wyjaśnia Anna Rulkiewicz, prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej i szefowa firmy LUX MED, która ma pod opieką 1,8 mln pacjentów.
Zwraca uwagę, że firmy oferujące pakiety medyczne koncentrowały się dotychczas na klientach korporacyjnych. Teraz otworzyły się również na klientów indywidualnych. - Ludzie coraz chętniej wykupują pojedyncze konsultacje i badania - zauważa.
Kolejki są wszędzie, ale w prywatnych placówkach krótsze
Jej zdaniem to jedna z przyczyn kolejek w prywatnych placówkach. - Nie jest już tak, jak 5-10 lat temu, kiedy pacjent komercyjny przyjmowany był natychmiast. Na przykład na konsultacje z endokrynologiem trzeba czekać od jednego do trzech tygodni. W publicznej placówce w Warszawie na planową wizytę oczekuje się w tej chwili średnio 200 dni, bo tych specjalistów jest bardzo niewielu - tłumaczy Anna Rulkiewicz.
- Największym problemem jest brak personelu medycznego. Sektor prywatny nie funkcjonuje na bezludnej wyspie, też musi zabiegać o lekarzy. Gdy rośnie zapotrzebowanie na usługi komercyjne, a lekarzy nie przybywa, to automatycznie wydłużają się kolejki, wszędzie są coraz dłuższe - przyznaje.
Jej zdaniem ogólna prawidłowość jest taka, że im dłuższy czas oczekiwania na świadczenia w sektorze publicznym - a jak twierdzi, obecne reformy raczej nie rozwiążą problemu kolejek w państwowej służbie zdrowia - tym większe zainteresowanie pacjentów sektorem prywatnym.
Dodajmy, że również według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dodatkowo wybierane abonamenty zdrowotne obejmują najczęściej te usługi, które w państwowej służbie zdrowia wiążą się z najdłuższym oczekiwaniem.
Odpowiedź na rosnący popyt
O rosnącym popycie na usługi zdrowotne dobrze wiedzą inwestorzy. W maju tego roku weszła do Polski firma MediSky International z działającej od 15 lat w regionie Europy Środkowo-Wschodniej MediHelp International Group.
- Otwieramy się na nowe, obiecujące rynki. Zdecydowaliśmy się rozpocząć działalność w Polsce, gdzie obserwujemy wzrost zainteresowania prywatną opieką zdrowotną - mówił Zahal Levy, prezes MediSky International podczas inauguracji działalności w naszym kraju. Międzynarodowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne MediSky Healthcare Plan umożliwia korzystanie z opieki zdrowotnej w kraju i za granicą.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 13:08 Koszalin: jest zgoda Rady Miasta na opracowanie i dofinansowanie programu in vitro
- 12:51 Olsztyn: USK czeka na decyzję MZ w sprawie dofinansowania rozbudowy
- 12:34 Maciej Hamankiewicz ws. debaty o zdrowiu: skończmy z systemem budżetowym
- 12:17 Kraków: szpital im. Żeromskiego zaprasza na bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu
- 12:00 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Sejmie z protestującymi rodzicami
- 11:43 Mielec: nocna i świąteczna opieka po sąsiedzku z SOR
- 11:26 Krynica Zdrój: nowy - stary dyrektor szpitala
- 11:09 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 Śląskie: są nowe ryczałty dla szpitali w sieci. Kto stracił, a kto zyskał?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych