NFZ: zmiany w zakresie wydawania kart EKUZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zamieścił na swoich stronach internetowych komunikat dotyczący stosowania przez Szwajcarię nowych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ich zmiana ma wpływ na sposób rejestracji karty EKUZ przez polskich pacjentów mieszkających w Szwajcarii.

Przyjecie przez Szwajcarię nowych przepisów powoduje zmianę sytuacji osób, którym NFZ wydał formularze E109PL oraz E121PL i członków ich rodzin, uprawnionych do korzystania ze świadczeń rzeczowych na podstawie tych formularzy.

Dotychczas osoby uprawnione do uzyskania formularza E109PL lub E121PL rejestrowały taki formularz w szwajcarskiej instytucji miejsca zamieszkania i ta instytucja stawała się dla nich właściwa w zakresie wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Od 1 kwietnia 2012 r. instytucją wydającą kartę EKUZ dla polskiego ubezpieczonego i jego członków rodziny jest właściwy oddział wojewódzki NFZ.

EKUZ jest dokumentem potwierdzającym prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego lub turystycznego pobytu w państwie członkowskim innym niż państwo właściwe (Polska) i państwo zamieszkania (Szwajcaria).

Równocześnie podkreślić należy, iż osoby, którym wydany został jeden ze wskazanych powyżej formularzy, będą w Polsce uprawnione do korzystania z pełnego zakresu świadczeń opieki zdrowotnej.

W odniesieniu do osób, które zamieszkują na terenie Szwajcarii i zarejestrowały formularz E121PL,właściwym do udzielania informacji jest Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w Warszawie.

W odniesieniu do osób, które zamieszkują na terenie Szwajcarii i zarejestrowały formularz E109PL,właściwym do udzielenia informacji jest oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, który wydał formularz.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH