NFZ o warunkach korzystanie z pomocy medycznej w czasie ferii Na obozach i zimowiskach opiekę medyczną dla dzieci zobowiązany jest zagwarantować organizator wypoczynku. Fot. Sarah Horrigan/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Narodowy Fundusz Zdrowia, w trosce o bezpieczny wypoczynek w trakcie ferii, przypomina na jakich zasadach możemy korzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania, a także kiedy i gdzie przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak podkreśla Fundusz, na obozach i zimowiskach opiekę medyczną dla dzieci zobowiązany jest zagwarantować organizator wypoczynku. Jeżeli dziecko cierpi na chorobę przewlekłą, rodzice lub opiekunowie powinni pamiętać o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformować na co dziecko jest uczulone. Zawsze można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Wyjeżdżając za granicę należy zaopatrzyć się w EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i w przypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień, właściwie od ręki.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenie z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego).

Podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH