NFZ o bezpiecznych wakacjach w kraju i za granicą

Na swojej stronie internetowej Fundusz informuje o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne podczas wakacji w kraju i za granicą. Zaleca, by koniecznie zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego lub kartę EKUZ.

Jak podaje NFZ, wybierając się na urlop w kraju lub za granicą należy koniecznie zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

O tym jakie świadczenia wchodzą w zakres tych świadczeń decyduje lekarz biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie, jego stan zdrowia oraz charakter świadczeń. EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia.

Należy jednak pamiętać o tym, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje też system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych.

W serwisie Funduszu opublikowano również informację o tym jak zachować się w kraju w przypadku nagłego zachorowania, kiedy i jak wezwać pomoc, jakie informacje podać po zgłoszeniu dyspozytora.

Pacjenci powinni również pamięrać o potwierdzeniu prawa do świadczeń. Jeżeli pacjent przebywający w szpitalu nie posiada aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń, może taki dokument przedstawić w innym czasie:

- nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia;
- lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH