NFZ: lekarz zawinił, eWUŚ powiesili

Wiceprezes NFZ Wiesława Kłos w odpowiedzi na pismo RPP Krystynę Kozłowską ws. ujawnienia przez lekarza danych adoptowanego dziecka przypomniała, że zgodnie z regulaminem korzystania z usługi eWUŚ jego użytkownik, a zwłaszcza lekarz, jest obowiązany do zachowania w tajemnicy i nieujawniania danych pozyskanych za pomocą tego systemu.

Wiceprezes Funduszu poinformowała o formalnościach związanych ze zgłoszeniem dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego z nowym numerem PESEL i nowymi danymi personalnymi, jakie jest obowiązany dopełnić rodzic dziecka przysposobionego.

W przypadku dzieci adoptowanych numer PESEL podlega zmianie wtedy, gdy jest sporządzany nowy akt urodzenia dziecka adoptowanego.

Wiceprezes Kłos poinformowała też, że w Funduszu przeprowadzono analizę danych przekazywanych z MSW do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. W wyniku analizy ustalono, że z MSW nie w pełni są przekazywane dane, dotyczące m.in. nowo nadanych numerów PESEL, anulacji numerów PESEL, czy też zmiany danych personalnych. NFZ zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych z prośbą o uzupełnienie takich danych.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że zaniedbania niesłusznie przypisuje się systemowi eWUŚ. - Sprawa ujawnienia danych adoptowanego dziecka nie jest dowodem na wadliwość elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców - powiedział rzecznik Funduszu.

 - Jest wprost przeciwnie. Na pewno natomiast niewłaściwie zachował się lekarz, nie miał bowiem prawa dzielić się z nikim informacjami pozyskanymi przy pomocy eWUŚ. Pozostaje również do wyjaśnienia kwestia po czyjej stronie leży zaniedbanie - matki czy urzędnika USC - powiedział Troszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH