NFZ: do systemu eWUŚ przystąpiło niewiele ponad 50 proc. świadczeniodawców

1 stycznia 2013 r., zaczyna funkcjonować długo oczekiwany system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, którego celem jest uwolnienie pacjentów od obowiązku okazywania dowodu ubezpieczenia przy każdej wizycie u lekarza. We wtorek (11 grudnia) NFZ poinformował jednak, że zaledwie niewiele ponad 50 proc. świadczeniodawców zgłosiło chęć uczestniczenia w tym rozwiązaniu.

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.

Wielkie testowanie
Obecnie w całym kraju trwa testowanie systemu eWUŚ. Wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ organizują dni otwarte, podczas których pacjenci mogą sprawdzić, czy zostali zarejestrowani w systemie i czy mają status osoby ubezpieczonej, której przysługuje prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Ci, którzy zostaną pozytywnie zweryfikowani, mogą być spokojni o swój status pacjenta ubezpieczonego.

Wystarczy, że podadzą w rejestracji swój numer PESEL i potwierdzą swoją tożsamość jednym z dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia - aktualną legitymacją szkolną.

Tak ma być po 1 stycznia, choć nie wszędzie, skoro - zgodnie z informacją Funduszu - zaledwie niewiele ponad 50 proc. świadczeniodawców przystąpiło do systemu. Najwięcej loginów eWUŚ pobrano w Małopolsce. Tam gotowych do elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów jest ponad 80 proc. świadczeniodawców. Podobny wynik ma województwo świętokrzyskie.

Dyrektor Opolskiego OW NFZ Filip Nowak przekazał natomiast, że ponad 70 proc. spośród blisko 700 świadczeniodawców działających w tym regionie złożyło wnioski o dostęp do systemu.

Do sukcesu wystarczy połowa
Dyrektor Departamentu Spraw Świadczeniobiorców Centrali NFZ Izabela Trojanowska zapewnia jednak, że chociaż system nie ruszy od razu pełną parą, to i tak będzie zadowolona kiedy usłyszy, że 1 stycznia 2013 r. 50 proc. udzielonych świadczeń było sprawdzonych za pomocą systemu eWUŚ.

- Na początek zadowoli nas taki wynik. Z czasem chcielibyśmy dojść do sytuacji, kiedy w 80 proc. udzielonych świadczeń weryfikacja uprawnień nastąpi przez system eWUŚ - mówi dyrektor Trojanowska.

Przypomina również, że ten sposób weryfikacji uprawnień wymusili na Funduszu sami pacjenci, którzy już obecnie mogą zadzwonić do NFZ i sprawdzić, czy świadczeniodawca, z usług którego korzystają, będzie od 1 stycznia stosował eWUŚ.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH