NFZ, ZUS i MPiPS będą szybciej przesyłać dane do innych krajów UE

ZUS, resort pracy i NFZ będą mogły szybciej udostępniać informacje o świadczeniobiorcach innym państwom na terenie UE. Taką decyzję podjął wczoraj (24 lipca) rząd.

Rada Ministrów przyjęła projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego na terytorium RP.

Zakłada on m.in. powstanie trzech punktów kontaktowych z państwami unijnymi, które pomogą w wymianie informacji o świadczeniobiorcach. Będą one utworzone w ZUS, resorcie pracy i NFZ, co będzie łącznie kosztować 18 mln zł.

Urzędnicy będą przesyłali i otrzymywali z zagranicy dane o ubezpieczonych za pośrednictwem bezpiecznego systemu EESSI zapewniającego poufność i ochronę. System elektronicznej wymiany informacji zastąpi komunikację przy użyciu obecnie wykorzystywanych standardowych papierowych formularzy serii E. Polskie instytucje i inne kraje powinny być przygotowane do rozpoczęcia korzystania z systemu EESSI najpóźniej 1 maja 2014 roku.

W efekcie wnioski w sprawie przyznania świadczeń oraz ich wypłata będzie następować szybciej jak również weryfikacja danych osobowych oraz uprawnień do świadczeń.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH