W Niemczech od 1 stycznia przyszłego roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzą obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, ale z możliwością wyboru wyboru między publicznym a prywatnym ubezpieczycielem.

Dotyczy to prowadzących działalność gospodarczą). Dodatkowo powstaje jeden duży ubezpieczyciel: GKV-Spitzenverband, który zrzeszy dotychczasowych siedmiu „ustawowych”.

Najwięcej, bo ok. 24 miliony Niemców jest obecnie ubezpieczonych jest w Allgemeine Ortskrakenkassen (AOK), które działają we wszystkich 16 landach – przypomina Dziennik Ubezpieczeniowy.

Nieco mniej – 23,5 mln – w tym większość pracowników biurowych, korzysta z usług Ersatzkassen. Pozostali ubezpieczeni są zrzeszeni w 188 zakładowych Betribskrankenkassen, 15 Innaungkrankenkassen oraz 9 rolniczych Landwitschaftliche Krankenkassen 

Od 1 stycznia 2009 r. wszystkie państwowe jednostki stworzą jeden duży fundusz ubezpieczeniowy GKV-Spitzenverband, który z czasem ma przejąć znaczną część funkcji poszczególnych funduszy.

Obowiązek zawarcia ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego – Gesetzliche Krankenversicherung (GKV) – obejmuje niecałe 90% ludności Niemiec. Zwolnione są między innymi osoby, których dochód przekracza określony ustawowo poziom. Mają one możliwość zadecydowania, czy zawrzeć ubezpieczenie zdrowotne ustawowe czy prywatne.

Wysokość składki warunkują dochody, a obowiązek jej płacenia leży zarówno po stronie pracodawcy, jak i zatrudnionego. Dostęp do usług medycznych nie jest ograniczony wysokością składki płaconej przez członka funduszu. Jest on uprawniony do pobierania świadczeń z zakresu leczenia medycznego i dentystycznego, jak również do refundacji leków. Fundusz pokrywa leczenie profilaktyczne, wczesne wykrywanie chorób, a także wypłatę świadczeń chorobowych i świadczeń związanych z macierzyństwem.

W przeciwieństwie do prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, ze świadczeń w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego może również korzystać małżonek ubezpieczonego oraz jego dzieci (do lat 18 lub do 23, jeżeli nie prowadzą działalności zarobkowej i studiują lub przyuczają się do zawodu).

Wyłączenie osób prowadzących działalność gospodarczą z systemu obligatoryjnych ubezpieczeń zdrowotnych (jeżeli wcześniej w nim nie uczestniczyły) oraz możliwość rezygnacji z tego systemu na rzecz ubezpieczeń prywatnych przyznana osobom osiągającym odpowiednio wysokie dochody (pow. 48 150 euro w 2008 r.) sprawiają, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne staną się bardziej popularne niż obecnie.

Aż 12,5 % ubezpieczonych wybrało ubezpieczenia prywatne, a nie ustawowe. Na rynku funkcjonują również ubezpieczenia zdrowotne o charakterze komplementarnym i dodatkowym, jednak ich popularność wynika raczej z chęci zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa niż z chęci uzyskania łatwiejszego dostępu do świadczeń.

Łącznie ok. 9% wszystkich wydatków na ochronę zdrowia jest w Niemczech pokrywana z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Prywatne firmy ubezpieczeniowe będą mały obowiązek przyjąć każdego zainteresowanego bez względu na ryzyko związane z jego stanem zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH