Debata nad ostatecznym kształtem reformy KRUS zostanie wznowiona po wakacjach - zapowiedział w rozmowie z PAP Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera.

Dodał, że jego zdaniem głównym celem reformy jest usprawnienie sytemu rolniczych ubezpieczeń społecznych.

- Myślę, że jeżeli chodzi o reformę KRUS, kwestia bieżących oszczędności budżetowych jest sprawą drugorzędną. To, co jest istotne, to znalezienie takiego rozwiązania strukturalnego, które pozwoli w perspektywie następnych dziesięciu-piętnastu lat włączyć kolejne grupy rolników w krąg osób realnie uczestniczących w systemie ubezpieczeniowym - powiedział Boni.

Stwierdził również, że rolnicy, którzy w okresie całej aktywności zawodowej opłacą składki wystarczające na sfinansowanie własnych świadczeń, powinni otrzymywać bonus, w postaci wyższej emerytury.

- Zgodnie z opinią, jaką przesłaliśmy ministrowi Sawickiemu należy przeanalizować, jak dochody rolników będą zmieniały się w perspektywie kilkunastu lat. Najprawdopodobniej bowiem okaże się, że z czasem kolejne grupy osób prowadzących działalność rolniczą
będą uzyskiwały dochody, pozwalające na opłacanie składki umożliwiającej samodzielne finansowanie świadczeń z KRUS.

- Myślę, że, mówiąc w pewnym uproszczeniu, rolnicy, którzy w okresie całej aktywności zawodowej opłacą składki wystarczające na sfinansowanie
własnych świadczeń, powinni otrzymywać bonus w postaci wyższej emerytury, podobnie jak ma to miejsce w systemie pracowniczym - powiedział szef doradców premiera.

Dodał też, że "należy myśleć nad wprowadzeniem systemu, w którym podstawą kalkulacji składki na ubezpieczenie w KRUS będzie osiągany przez rolnika dochód. Wysokość obowiązkowej składki nie może jednak przekroczyć tego, co płaci się, gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH